Mekânsal değişim ve dönüşümün gündelik hayat ilişkilerine etkisi: Halfeti örneği
The impact of spatial change and transformation on everydaylife relationships: The case of Halfeti
- Tez No: 904549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Değişim ve dönüşüm zaman ile hareket etmektedir. Dolayısıyla zaman sürekli hareket halinde olup toplumun değişmesine, ilerlemesine ve yenilenmesine neden olmaktadır. Mekân ve gündelik hayatımızda bu süreçlerden en çok etkilenen kavramların başında gelmektedir. İnsan ve mekân ayrılmaz bağımlı bir ilişkinin iki tarafı olarak karşımıza çıkmaktadır. Gündelik hayat içerisinde mekân ve insan arasındaki bağ her zaman önemli olup günümüzde de oldukça önemli bir yer edinmiştir. Kendimizi iyi, rahat ve güvende hissettiğimiz mekânların en başında barınma ihtiyacı ile başlayan evimiz geliyor. Mekânın yapısında ve işlevinde meydana gelen her bir detay ve değişimler insanın mekânla olan bağını da değiştirip dönüştürmektedir. Böylelikle mekân, daima form değiştiren ve dönüştüren bir anlamda karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma Halfeti ilçesinin mekânsal değişim ve dönüşüm sürecine odaklanan sosyolojik bir araştırmadır. Mekânsal dönüşüm sürecine tanıklık yapan kişilerin gündelik hayatlarında meydana gelen farklılaşmanın özellikleri gözlemlenmiştir. Her değişim ve dönüşüm olumlu sonuçlar doğurmamaktadır. Bundan dolayı Halfeti ilçesinde de bu doğrultuda düşünüldüğünde avantaj ve dezavantajları değerlendirilerek gözlem sonucunda analizler yapılıp avantaj ve dezavantajları değerlendirilerek olumlu ve olumsuz yanlar tartışılacaktır. Ayrıca apartman hayatının getirdiği yeni gündelik hayat ilişki biçimleri ile apartman dairelerinde yaşayan insanların yaşadıkları konutlardan ne derece memnun kaldıkları ve ne derece memnuniyetsiz oldukları konular incelemek istenmiştir. Çalışma genel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde, kavramsal çerçeve bağlamında mekân, gündelik hayat ve bunlarla ilişkisi bulunan kavramlar ele alınıp tanımlamalar yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, araştırmanın deseni hakkında bilgi verilmiştir; araştırmanın amaç ve önemi, araştırmanın yönetimi ve verilerin toplanması gibi başlıklarının açıklamaları yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılan saha araştırmasının bulgularına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Change and transformation move with time. Therefore, time is in constant motion, causing society to change, progress, and renew. Space and daily life are among the concepts most affected by these processes. Humans and space appear as two sides of an inseparable dependent relationship. The bond between space and humans in daily life has always been important and has gained significant importance today. The foremost space where we feel good, comfortable, and safe starts with our home, which fulfills our need for shelter. Every detail and change in the structure and function of space alters and transforms the bond between humans and space. Thus, space constantly appears in a form that changes and transforms. This study is a sociological research focusing on the spatial change and transformation process in the district of Halfeti. The characteristics of the differentiation in daily life following spatial transformation have been observed. Not every change and transformation yields positive results. Therefore, in the context of the Halfeti district, the advantages and disadvantages have been evaluated and analyzed based on observations, discussing whether these concepts are positive, negative, or a mixture of both. Additionally, the relationship between the process of apartmentization and daily life has been analyzed, aiming to examine the satisfaction and dissatisfaction of people living in detached houses versus modern apartment units. The study consists of three main sections. The first section addresses the concepts of space, daily life, and related concepts within a conceptual framework, providing definitions. The second section provides information about the research design, including explanations of the research's purpose and importance, management, and data collection. The third section presents the findings of the field research conducted using a qualitative research method.