Travmatik timpanik membran perforasyonlarında malondialdehit ve histopatolojik değişiklikler üzerine E vitamininin etkisi
  1. Tez No: 90455
  2. Yazar: NİHAT SUSAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
I. ÖZET Bu çalışma, mekanik etkiyle oluşturulan timpanik membran perforasyonlannda E vitamininin, serbest oksijen radikallerinden lipid peroksidasyon ürünü malondialdehit değişimi ve histopatolojik değişiklikler üzerine etkilerini ortaya koymak ve timpanik membran perforasyonlarının iyileşme süreçlerini gözlemek amacıyla planlandı. Çalışma; ağırlıkları 400-800 gr arasında değişen toplam 40 guinea pig üzerinde planlandı. Bütün guinea pig'lerin her iki timpanik membran posterior superior kadranına mikroskop altında steril trokar (09.52.15 nolu Medicon, Germany) ile standart 1.8 mm'lik perforasyon yapılarak 20'şerli 2 gruba ayrıldı. 1. Grup (Kontrol grubu); perforasyon sonrası tedavi uygulanmayan grup, 2. Grup (E vitamini grubu); bu gruptaki guinea pig'lere perforasyon sonrası 100 mg/kg/gün E vitamini uygulandı. Perforasyon oluşturulduktan 1., 3., 5. ve 7. günler sonunda her bir gruptan rasgele seçilen 5 guinea pig'e yüksek doz ketamin hidroklorür verilerek sakrifıye edildi ve gruplar birbirleriyle, biyokimyasal analizle serbest oksijen radikali lipid peroksidasyon ürünü malondialdehit tayini ve ışık mikroskobisi ile saptanan histopatolojik değişiklikler (Fibrin, fibroblastik aktivite, vasküler proliferasyon ve epitel kalınlığı) açısından istatiksel olarak karşılaştırıldı. Sonuçların istatistiksel değerlendirilmesinde Mann- Whitney U testi kullanıldı. E vitamini grubunun kontrol grubuna göre; epitel kalınlığı, fibroblast proliferasyonu ve neovaskülarizasyonu stimüle ettiği istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
H. ABSTRACT This study was planned to determine the effects of vitamin E on the level of malondialdehyde; a free oxygen radical and one of the products of lipid peroxidation and to detect its effects on the histopathological changes and recovery period in mechanically induced tympanic membrane perforations. A total of 40 guinea pigs weighing of 400-800 gr were included into the study. The standard 1.8 mm perforation was performed to all guinea pigs on the posterior superior quadrant of both tympanic membranes using a sterile trochar. The guinea pigs were divided into 2 groups each comprising 20 subjects. Group 1 (Control group): No treatment after inducing the perforation, Group 2 (Vitamin E group): The guinea pigs in this group received 100 mg/kg/day vitamin E after perforation. At the days of 1., 3., 5. and 7. following the perforation 5 guinea pigs were randomly selected from each group and after applying high dose ketamine hydrochloride they were sacrificed. The groups were compared statistically with each other in respect to malondialdehyde level, a free oxygen radical and lipid peroxidation product, histopathological changes detected by light microscopy (Fibrin, fibroblastic activity, vascular proliferation and epithelial thickness). Statistical analysis were performed using Mann- Whitney U test. It was shown that vitamin E group has stimulated the fibroblast proliferation, epithelial thickness and neovascularization and these effects were statistically significant when compared to control group (p0.05).