İlköğretim okullarındaki beden eğitimi öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunlar (Eskişehir il örneği)
The Matched problems of physical education teachers in the primary schools
  1. Tez No: 90456
  2. Yazar: ALİ ERHAN ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İLKÖĞRETİM OKULLARINDAKİ BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİNİN KARŞILAŞTIKLARI SORUNLAR (Eskişehir İl Örneği) A.Erhan ARAŞ Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Fethi HEPER 2000 Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarındaki beden eğitimi öğretmenlerinin görüşlerine dayalı olarak, ilköğretim okullarında beden eğitimi dersi uygulamalarında beden eğitimi öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunları ortaya koymaktır. Araştırma tarama modelinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenine 1999-2000 Eğitim-Öğretim yılında Eskişehir İl Merkezindeki İlköğretim okullarında görev yapan 70 beden eğitimi öğretmeni örneklemini ise bu okullardaki 70 ilköğretim okulu beden eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanması için anket formu geliştirilmiştir. Verilerin analizinde frekansların dağılımları ve yüzdelerin hesaplanmasından yararlanılmıştır.11 Araştırma giriş, materyal, yöntem, bulgular, tartışma, sonuç olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde kuramsal bilgilere yer verilmiştir. Materyal ve yöntem bölümünde araştırmanın gerçekleşmesinde yapılan çalışmaların açıklanmasına ilişkin bilgilere yer verilerek elde edilen veriler, bulgular bölümünde toplanmıştır. Tartışma ve sonuç bölümünde ise, araştırmada elde edilen bulgular ışığında tartışma ortaya konmuş ve kişisel bir sonuç çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda, ilköğretim okullarındaki beden eğitimi öğretmenlerinin derslerine önem verdikleri ve bu anlamda gerek ders gerek ders dışı görevlerinin fazla olduğu, yönetici ve velilerin de bu bağlamda davranış ve rollerinin önemli rol oynadığını ortaya koyan bulgular elde edilmiş, ilköğretim okullarındaki beden eğitimi öğretmenlerinin verimli çalışabilmesi açısından ilgililere ışık tutabilecek bazı öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis THE MATCHED PROBLEMS OF PHYSICAL EDUCATION TEACHERS IN THE PRIMARY SCHOOLS (As an example Eskişehir administrative provice is taken) A.Erhan ARAS Anadolu University Institute of Health Sciences Physical Education Majöre Branch Supervisor: Prof.Dr.Fethi HEPER 2000 In this research, it is aimed to achive the problems of physical training teachers at the physical training lectures in the primary schools according to the viewpoint of physical training teachers of the primary schools. The research was done in the research model. The sample size included the physical training teachers in the 70 primary schools that had physical training teachers in their cadres. A questionnaire was performed in order to collect the research data. Frequercy counting and percentages were used in analyzing of the data. The research was performed in 4 groups; Introduction, Material and Methods, Results, Discussion and Conclusion. TheoreticalIV knowledge took place in the Introducing part. The explanation on materialize of the study was in the Material and Methods part. The data obtained from study was given in the Results section. In the Discussion and Conclusion part of the study, discussion was made in the view of the results and brought up an individual conclusion. As a consequence of the study, it is achieved that the physical training teachers were attaching importance to their lectures and also it is concluded that they have excess duty besides their lectures. It is found that the roles of the directors and the parents were important for this excess duty. In the view of these results, some suggestions were made for the working conditions of the physical training teachers.