65 yaş üzeri hipertansiyonlu bireylerin yaşlılığı algılama düzeyleri ve sağlıklı yaşam tarzına ulaşma eğilimleri
Aging levels of hypertensioners over 65 years and tendencies toachieve a healthy lifestyle
- Tez No: 904578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN DOĞAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı 65 yaş üzeri hipertansiyon tanısı almış bireylerin yaşlılığı algılama düzeyleri ile sağlıklı yaşam tarzına ulaşma eğilimlerini belirlemektir. Kesitsel tipteki bu araştırma 01.05.2023-01.03.2024 tarihleri arasında Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye, Palyatif, Ortopedi, Nöroloji, Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji ve Üroloji servislerinde yatan 290 bireyle yürütülmüştür. Amasya Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan yazılı onay ve Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden kurum izni alınmıştır. Araştırmada veriler; Hasta Tanıtım Formu, Yaşlılığı Algılama Ölçek Formu ve Sağlıklı Yaşam Tarzına Ulaşma Ölçeği Formu kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada değişkenlerin dağılımı Kolmogorov Smirnov test ile ölçülmüştür. Nicel bağımsız verilerin analizinde Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Korelasyon analizinde Spearman korelasyon analiz yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın gücü G*Power analizine göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the age-sensing levels of age and the tendency of individuals who have been diagnosed with hypertension over 65 to reach a healthy lifestyle. This cross-sectional study was conducted with 290 individuals hospitalized in the Internal Medicine, Palliative, Orthopedics, Neurology, Chest Diseases, Cardiology and Urology wards of Amasya University Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital between 01.05.2023- 01.03.2024. Written approval was obtained from Amasya University Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee and institutional permission was obtained from Amasya University Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital. Data were collected using the Patient Introduction Form, Perception of Aging Scale Form and Healthy Lifestyle Attainment Scale Form. The distribution of variables in the study was measured by Kolmogorov Smirnov test. Kruskal- Wallis and Mann-Whitney U tests were used to analyze quantitative independent data. Spearman correlation analysis method was applied in correlation analysis. The power of the study was determined according to G*Power analysis.