60+ bireylerin fiziksel aktivite engelleri, egzersiz sağlık inançları, fiziksel uygunlukları ile fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Tazelenme Üniversitesi örneği
An examination of the associations between physical activity barriers, exercise health beliefs, physical fitness, and physical activity levels in adults aged 60+: A case of the Tazelenme University
- Tez No: 951481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE YAĞMUR GÜNEŞ GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Geriatri, Physiotherapy and Rehabilitation, Geriatrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gerontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışma, 60 yaş ve üzeri bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri ile egzersiz sağlık inançları, fiziksel aktiviteye yönelik algıladıkları engelleri ve fiziksel uygunluk düzeyleri arasındaki ilişkileri kapsamlı bir şekilde incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Yöntem: Kesitsel ve ilişkisel tarama deseninde yürütülen çalışmada, Antalya ilinde yaşayan ve Tazelenme Üniversitesi'ne düzenli olarak katılım sağlayan toplam 213 yaşlı birey yer aldı. Veriler; Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Fiziksel Aktivite Ölçeği (PASE), Egzersiz Sağlık İnanç Modeli Ölçeği (ESİMÖ), Fiziksel Aktivite Engelleri Ölçeği (FAEÖ) ve Senior Fitness Test bileşenleri aracılığıyla toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ile değişkenler arası ilişkileri incelemek için Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. İki grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t-testi, çoklu grup karşılaştırmalarında One-Way ANOVA testi kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların ortalama fiziksel aktivite düzeyi (PASE Puanı) 67,30 ± 29,82 olarak saptandı. Fiziksel aktivite düzeyi ile algılanan engeller arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönlü ve zayıf bir ilişki (r = -0.156, p < .05) bulundu. Fiziksel aktivite düzeyi ile fiziksel uygunluk parametrelerinden otur-kalk (r = .270, p < .001), kol kıvırma (r = .268, p < .001), 2 dakika adım (r = .379, p < .001) ve sandalye otur-uzan (r = .198, p = .004) testleri arasında pozitif, Kalk ve Yürü (r = -0.316, p < .05) testi ile negatif anlamlı ilişkiler gözlendi. Buna karşın, egzersiz sağlık inançları ile fiziksel aktivite düzeyi arasında anlamlı bir ilişki saptanamadı (p > .05). Sonuç: İncelenen yaşlı grubun fiziksel aktivite düzeyinin düşük seviyede olduğu ve fiziksel aktivite davranışını belirlemede, olumlu sağlık inançlarından ziyade algılanan engellerin ve mevcut fonksiyonel kapasitenin daha baskın olduğu sonucuna varıldı. Bu durum, yaşlılara yönelik fiziksel aktivite müdahalelerinin, yalnızca bilgi vermeye değil, bireyselleştirilmiş engelleri aşmaya ve fonksiyonel kapasiteyi artırmaya odaklanması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study examined the relationships between physical activity levels, exercise health beliefs, perceived barriers, and physical fitness in individuals aged 60 and over. Method: This cross-sectional, correlational study included 213 older adults from the Refreshment University in Antalya. Data were collected via the Personal Information Form, Physical Activity Scale for the Elderly (PASE), Exercise Health Belief Model Scale (ESİMÖ), Perceived Barriers to Physical Activity Scale (FAEÖ), and the Senior Fitness Test. Data were analyzed using descriptive statistics, Pearson correlation, independent samples t-test, and One-Way ANOVA. Results: The mean physical activity level (PASE Score) of the participants was determined to be 67.30 ± 29.82. A statistically significant, weak negative correlation was found between physical activity level and perceived barriers (r = -0.156, p < .05). Significant positive correlations were observed between the physical activity level and the physical fitness parameters of the chair stand (r = .270, p < .001), arm curl (r = .268, p < .001), 2-minute step (r = .379, p < .001), and chair sit-and-reach (r = .198, p = .004) tests, while a significant negative correlation was observed with the Timed Up and Go test (r = -0.316, p < .05). Conversely, no significant relationship was found between exercise health beliefs and physical activity level (p > .05). Conclusion: It was concluded that the physical activity level of the studied older adult group was low and that perceived barriers and existing functional capacity were more dominant in determining physical activity behavior than positive health beliefs. This indicates that physical activity interventions for older adults should focus not only on providing information but also on overcoming individualized barriers and enhancing functional capacity.