Effects of transcranıal dırect current stımulatıon (TDCS) of the medıal prefrontal cortex on emotıonal stroop task performance ın hıgh anxıety ındıvıduals
Effects of transcranıal dırect current stımulatıon (TDCS)of the medıal prefrontal cortex on emotıonal strooptask performance ın hıgh anxıety ındıvıduals
- Tez No: 904583
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, anksiyete bozukluğu olan bireylerde, Default Mode Ağı (DMN) içinde yer alan medial prefrontal korteksi (mPFC) hedefleyen transkraniyal doğru akım stimülasyonunun (tDCS) duygu düzenleme üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Nicel bir araştırma deseni kullanılarak, katılımcılar aktif tDCS grubu, sham (sahte) grubu ve stimülasyon uygulanmayan kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Aktif tDCS'nin duygu düzenleme üzerindeki etkileri, Duygusal Stroop Görevi'ndeki tepki süreleri ve doğruluk oranları ile değerlendirilmiştir. Katılımcılar Beck Anksiyete Envanteri (BAE) puanlarına göre seçilmiş, 16-63 puan alanlar tDCS ve sham gruplarına, 0-15 puan alanlar ise kontrol grubuna atanmıştır. Aktif tDCS grubuna 20 dakika boyunca mPFC'ye 2mA akım uygulanırken, sham grubunda stimülasyon 30 saniye sonra durdurularak körlük sağlanmıştır. Duygusal Stroop Görevi, katılımcılardan pozitif, negatif ve nötr duygusal içerikli kelimelerin rengini mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tanımlamalarını gerektirmiştir. Wilcoxon İşaretli Sıralar testi, aktif tDCS grubu için tepki sürelerinde anlamlı bir fark göstermemiş, ancak negatif (Z = -3.297, p =.001), pozitif (Z = -3.238, p = 001) ve nötr uyaranlar (Z = -3.112, p= .002,) için doğruluk oranlarında anlamlı iyileşmeler gözlemlenmiştir. Benzer iyileşmeler sham grubunda da görülmüş olup, bu durum bir plasebo etkisine işaret etmektedir. Bulgular, çalışmanın hipotezlerini desteklememekte ve duygu düzenleme üzerindeki etkinliği artırmak için tDCS parametrelerinin optimize edilmesi ve kişiselleştirilmiş yaklaşımların değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explored the impact of transcranial direct current stimulation (tDCS) targeting the medial prefrontal cortex (mPFC), a key region within the Default Mode Network (DMN), on emotion regulation in individuals with anxiety disorders. Utilizing a quantitative research approach, participants were divided into three groups: an active tDCS group, a sham group, and a control group without any stimulation. The goal was to assess the effects of active tDCS on emotion regulation by measuring reaction times (RT) and accuracy on the Emotional Stroop Task (EST). Participants were selected based on their Beck Anxiety Inventory (BAI) scores, with those scoring 16-63 assigned to the tDCS and sham groups, and those scoring 0-15 placed in the control group. The active tDCS group received 2mA of current to the mPFC for 20 minutes, while the sham group experienced stimulation discontinued after 30 seconds to maintain blinding. The EST required participants to identify the color of words with positive, negative, and neutral emotional content as quickly as possible. Wilcoxon Signed Ranks tests revealed no significant differences in RT for the active tDCS group but showed significant improvements in accuracy rates for negative (Z = -3.297, p =.001), positive (Z = -3.238, p = 001), and neutral stimuli (Z = -3.112, p= .002,). The findings do not support the study's hypotheses, indicating the need for further research to optimize tDCS parameters and consider personalized approaches to enhance its efficacy for emotion regulation in anxiety disorders.