Gebe tavşanlarda deneysel ketozis olgularında fetal umbilikal arter Doppler uygulamalarının diagnostik etkinliğinin incelenmesi
It was aimed to determine the changing of the fetal blood flow in experimental ketosis cases by using Doppler USG and determine the diagnostic value of umbilical artery Doppler indices in pregnant rabbits
- Tez No: 390220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada deneysel ketozis oluşturulan gebe tavşanlarda fetal Doppler USG ile fetal dolaşım üzerindeki değişikliklerin tespiti ve umbilikal arter Doppler indekslerinin tanı değerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma materyali olarak 14 adet sağlıklı 3,6 – 4,1 kg ağırlığındaki Yeni Zelanda ırkı dişi tavşan kullanıldı. Tüm tavşanlar aynı ırktan fertil erkek bireylerlerle kontrollü olarak çiftleştirildi. Gebelik tanısı amacıyla 9. günde 8 MHz mikrokonveks prob ile transabdominal USG yapıldı. Gebe hayvanlardan ketozis grubundaki (n=7) tavşanlara gebeliğin son trimesterinde 5 gün boyunca aç bırakılarak ketozis indüksiyonu yapıldı. Kontrol grubundaki (n=7) hayvanlar ise normal şekilde beslenmeye devam edildi. Ketozis indüksiyonu gebeliğin 25±1 günlerinde başlanıp, hastalığın kesin tanısı günlük idrar örneklerinin strip muayenesinde keton cisimciklerinin varlığına göre yapıldı. Her iki çalışma grubunda 5 gün boyunca 24 saat arayla alınan venöz kan serum örneklerinden glukoz ve Beta-hidroksi bütirat (β-HBA) değerleri kaydedildi. Ek olarak gebelik toksemisinin olası fetal hemodinamik etkisini tespit etmek için fetal umblikal arter (UA)'deki kan akımı Doppler USG ile incelendi. UA pulsatilite (PI) ve rezistans (RI) indeks değerleri sol abdomenin en kaudalinde gözlenen yavru üzerinden göbek kordonunun serbest orta bölgesinden kaydedildi. Çalışma sonunda doğumlar normal olarak ve yardımsız gerçekleşti. Ölçümler sonucunda ketozis grubunda kan glukoz ve β-HBA değerlerinde önemli oranda artış görüldü (p < 0.05). Bununla birlikte UA Doppler indeks değerlerinde gruplar arasında önemli bir farklılığa rastlanmadı (p > 0.05). Ek olarak ketozis grubundaki fetuslerde diastol sonu blok, ters akım ve sistol sonu çentiklenme gibi fetal stres belirteçleri de görülmedi. Sonuç olarak gebeliğin son trimesterindeki ketozisli gebe tavşanlardaki fetal UA Doppler USG indekslerinde tanı değeri taşıyabilecek önemli bir farklılığa rastlanmamıştır. Bu çalışma bulgularının gebelik toksemisi olgularında fetal dolaşımın alternatif yöntemlerle izlenmesi konusunda yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to determine the changing of the fetal blood flow in experimental ketosis cases by using Doppler USG and determine the diagnostic value of umbilical artery Doppler indices in pregnant rabbits. Fourteen healthy New Zealand female rabbits weighing 3.6 – 4.1 kg were used as study material. All females were controlled mated with with sexually active bucks. On days 9 post-mating, pregnancy diagnosis was confirmed by transabdominal ultrasonography (USG) using a micro convex probe of 8 MHz. Pregnant rabbits belonging to ketosis group (n=7) were feed deprived during 5 days of third trimester for ketosis induction. The control group (n = 7) animals were fed regularly. The ketosis induction was started at 25±1 days of pregnancy and the definitive diagnosis were performed based on the presence of ketone bodies in daily urine samples via strip inspection. The levels of serum glucose and Beta-hidroksi butirat (β-HBA) from venous blood samples taken apart from 24 hours during 5 days were recorded. Besidely, fetal umbilical artery (UA) blood flow was examined with Doppler USG for detecting of possibily haemodynamic effects of pregnancy toxemia. The measurements of UA Doppler pulsatility (PI) and resistance (RI) indices were recorded from the the mid-cord site of the umbilical cord of the most caudal foetus, positioned in the left uterus horn. Parturitions were occurred normally and without any assistance. After measurements, the blood level of glucose and β-HBA were increased in ketosis group (P < 0,05). Although there is no significant difference in UA Doppler indices between study groups. Besidely, no other fetal stress parameters like that end diastolic block, reverse flow and end sistolic notching were detected. In conclusion, any significant difference in foetal UA Doppler indices that could be used as diagnostic value was not detected in ketosis cases of rabbits in last trimester. It is considered that this study's findings might be helpful for advances in alternative foetal monitoring in pregnancy toxemia cases.