Is USD a safe haven asset?
USD bir güvenli liman varlık mı?
- Tez No: 904637
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GAYE GENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu doktora tezi, ABD dolarının (USD) güvenli liman varlığı olarak rolünü araştırmakta ve wavelet analizi kullanarak finansal kriz dönemlerinde emtialar, kripto paralar ve borsa endeksleri gibi diğer potansiyel güvenli limanlarla karşılaştırmalı performansını değerlendirmektedir. Çalışma, özellikle 2008 Global Finansal Krizi ve COVID-19 pandemisi gibi önemli krizler bağlamında ekonomik ve piyasa volatilitesi karşısında istikrar sunabilecek güvenilir varlıkları belirleme ihtiyacından hareketle yapılmıştır. Literatür incelemesi, altın gibi geleneksel güvenli limanların yanı sıra Bitcoin ve borsa endeksleri gibi yeni ortaya çıkan varlıkları da kapsamaktadır ve bunların etkinliği konusunda karışık sonuçlar ortaya koymaktadır. Sürekli wavelet dönüşümü ve wavelet uyumu kullanılarak, USD'nin güvenli liman özelliklerinin zamansal dinamikleri incelenmiş ve diğer varlıklardan belirgin şekilde üstün performans gösterdiği dönemler belirlenmiştir. Bulgular, USD'nin emtialar, kripto paralar ve borsa endekslerine kıyasla tutarlı bir şekilde güçlü güvenli liman özellikleri sergilediğini, ancak bu özelliklerin farklı zaman dilimlerinde ve ekonomik koşullarda değişkenlik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu araştırma, USD'nin dinamik davranışını güvenli liman olarak daha iyi anlamaya katkıda bulunmakta ve yatırımcılar ve politika yapıcılar için portföy çeşitlendirme ve finansal istikrar stratejilerini geliştirmede değerli içgörüler sunmaktadır. Çalışma, ileri düzey wavelet analizi teknikleri kullanarak mevcut bilgi birikimine katkı sağlamakta ve USD'nin güvenli liman özelliklerinin kapsamlı bir zaman ve frekans bazlı değerlendirmesini sunmaktadır. Küresel finansal zorluklara yanıt olarak güvenli liman varlıklarının değişen yapısını daha fazla keşfetmek için gelecekteki araştırma yönleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis investigates the U.S. dollar's (USD) role as a safe haven asset, employing wavelet analysis to assess its performance compared to other potential safe havens such as commodities, cryptocurrencies, and stock market indexes during periods of financial turmoil. The study is motivated by the need to identify reliable assets that can offer stability amidst economic and market volatility, particularly in the context of significant crises like the 2008 Global Financial Crisis and the COVID-19 pandemic. The literature review encompasses traditional safe havens like gold, as well as emerging assets such as Bitcoin and stock indexes, revealing mixed results regarding their effectiveness. Utilizing continuous wavelet transform and wavelet coherence, the study examines the temporal dynamics of the USD's safe haven characteristics, identifying periods where it significantly outperforms other assets. Findings indicate that the USD consistently exhibits robust safe haven properties compared to commodities, cryptocurrencies, and stock market indexes, although these characteristics vary over different time frames and economic conditions. This research enhances the understanding of the USD's dynamic behavior as a safe haven and provides valuable insights for investors and policymakers in improving portfolio diversification and financial stability strategies. The study contributes to the existing body of knowledge by employing advanced wavelet analysis techniques, offering a comprehensive temporal and frequency-based evaluation of the USD's safe haven properties. Future research directions are suggested to further explore the evolving landscape of safe haven assets in response to global financial challenges.