Sağlık personellerinin iş kazası sebeplerinin incelenmesi: Bir şehir hastanesi örneği
Investigation of the causes of occupational accidents of health personnel: The case of a city hospital
  1. Tez No: 904643
  2. Yazar: HİVRON YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Dünyada ve Türkiye'de iş kazaları ve meslek hastalıkları personellerin hastalanmasına, yaralanmasına, sakat kalmasına ya da hayatlarını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaneler ise birçok iş kazası ve meslek hastalığı riski ile karşılaşmaktadır. Hastaneler de diğer sektörler gibi varlığını sürdürebilmek, rekabet edebilmek ve de kazanç sağlamak için personelinin sağlığını ve güvenliğini, hasta güvenliğini ve işletme güvenliğini dikkate almalıdır. İş sağlığı ve güvenliği ülkemizde ve dünyada giderek değer kazanan bir alandır. Personeller işe başı yaptıktan sonra ve işin devamında, iş sağlığı ve güvenliği kurallarını göz önünde bulundurarak uygun işe yerleştirilmeli ve çalıştırılmalıdır. Bu çalışmanın amacı, yeni açılan şehir hastanesinde sağlık personellerinin geçirdiği iş kazalarının belirlenmesi ve bu iş kazalarının cinsiyete, eğitim düzeyine, yaşa, medeni duruma, toplam hizmet yılına, unvana, çalışılan birime, kaza türüne, daha önce geçirilmiş kazaya ve kazanın gerçekleşme saatine göre değişiminin analiz edilmesidir. Araştırmada ilgili şehir hastanesinde 2021, 2022 yılı ve 2023 yılının Ocak ve Şubat ayları içerisinde gerçekleşen iş kazalarına ait kaza bildirim formları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Workplace accidents and occupational diseases in both the world and Turkey cause employees to become ill, injured, disabled, or lose their lives. Hospitals, too, face numerous risks related to workplace accidents and occupational diseases. Like other sectors, hospitals must consider the health and safety of their personnel, patient safety, and operational security in order to sustain their existence, remain competitive, and generate revenue. Occupational health and safety are a field that is increasingly gaining value in our country and globally. After employees start their jobs and during their employment, they should be placed in suitable positions and employed in accordance with occupational health and safety rules. The aim of this study is to identify the workplace accidents experienced by healthcare personnel at the newly opened city hospital and to analyze the variation of these accidents according to gender, education level, age, marital status, total years of service, title, department, type of accident, previous accidents, and the time of the accident. In the study, accident report forms related to workplace accidents that occurred in the relevant city hospital during 2021, 2022, and January and February of 2023 were examined.