Investigation of the use of polypyrrole and pedot: PSS coated electrospun polymer nanofibers as gas diffusion layer in pem fuel cells
Polipirol ve pedot: PSS kaplanmış ve elektroeğirme yöntemi ile üretilen polimer nanoliflerin pem tipi yakıt hücrelerinde gaz difüzyon katmanı olarak kullanımının araştırılması
  1. Tez No: 904642
  2. Yazar: NURCAN AŞÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE AKKOYUN, PROF. DR. SELAHATTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleneksel makro gözenekli substrat ve mikro gözenekli katmana ihtiyaç duymadan, proton değişim membranlı yakıt hücreleri için yüksek performanslı ve tamamen nanofiberlerden oluşan yeni gaz difüzyon katmanları üretmektir. Diğer bir amaç, makro gözenekli substrat ve mikro gözenekli katman arasındaki arayüzün sisteme karşı bir miktar direnç oluşturup hücre performansını düşüren olumsuz etkilerinin üstesinden gelmektir. Bu amaçla elektroeğirme yöntemiyle polimetil metakrilat nanofiber matlar üretilmiştir. Bu katmanlar, oksidatif polimerizasyon yoluyla polipirol ve poli(3,4-etilendioksitiyofen):polistiren sülfonat konjuge polimerleri ile kaplanmıştır. Polipirol nanofiber gas difüzyon katmanı ve poli(3,4-etilendioksitiyofen):polistiren sülfonat nanofiber gaz difüzyon katmanı üretilmiştir. Sonuçlara göre, silindirik ve homojen polimetil metakrilat nanoliflerinin elde edildiğini göstermiştir. Polipirol nanofiber gaz difüzyon katmanında, polimetil metakrilat nanofiberleri polipirol ile mükemmel bir şekilde kaplanmıştır, fakat poli(3,4-etilendioksitiyofen):polistiren sülfonat ve polimetil metakrilat nanofiberleri arasındaki arayüzde boşluklar gözlenmiştir. Yirmi dört saatlik suya daldırma sırasında yapılan yığın gözeneklilik ölçümleri, ıslak koşullarda daha iyi boyutsal stabilite sunan yeni polipirol nanofiber gaz difüzyon katmanı için hiçbir boyutsal değişimin gözlemlenmediğini ortaya çıkarmıştır. En yüksek iletkenlik poli(3,4-etilendioksitiyofen):polistiren sülfonat nanofiber gaz difüzyon katmanı için elde edilmiştir. Hücre performans testleri, polipirol nanofiber gaz difüzyon katmanının yüksek bir güç yoğunluğunun olduğunu ortaya çıkarmıştır. Literatürde ilk kez, tamamı iletken polimer kaplı nanoliflerden oluşan yüksek performanslı gaz difüzyon katmanları, ticari sistemlere düşük maliyetli alternatifler olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to produce novel gas difusion layers for proton exchange membrane fuel cells with high performances and consisting entirely of nanofibers without the need of traditional macroporous substrate and microporous layer. Another objective is to overcome the negative impacts of the interface between macroporous substrate and microporous layer inducing some resistance to the system and decreasing the cell performance. For this purpose, polymethyl methacrylate nanofiber mats were produced by electrospinning. These layers were coated with polypyrrole and poly(3,4-ethylenedioxythiophene):polystyrene sulfonate conjugated polymers by oxidative polymerization. Polypyrrole nanofiber gas diffusiın layer and poly(3,4-ethylenedioxythiophene):polystyrene sulfonate nanofiber gas diffusion layer were produced. According to the results, cylindrical and homogeneous polymethyl methacrylate nanofibers were obtained. In polypyrrole nanofiber gas diffusiın layer, the polymethyl methacrylate nanofibers were perfectly well coated by polypyrrole whereas voids are observed at the interface between poly(3,4-ethylenedioxythiophene):polystyrene sulfonate and polymethyl methacrylate nanofibers. Bulk porosity measurements at twenty four hours of water immersion also revealed that no dimensional variation was observed for the novel polypyrrole nanofiber gas diffusiın layer which presents a better dimensional stability in wet conditions. The highest conductivity was obtained for poly(3,4-ethylenedioxythiophene):polystyrene sulfonate nanofiber gas diffusion layer. Cell performance tests revealed a remarkable power density for novel polypyrrole nanofiber gas diffusion layer. For the first time in the literature, high-performance gas diffusion layers totally made of conductive polymer coated nanofibers are proposed as low cost alternatives to commercial systems.