Normal bireylerde işitme-denge etkileşiminin vestibülo-oküler refleks düzeyinde araştırılması
Investigation of hearing-balance interaction in normal individuals at the level of vestibulo-ocular reflex
- Tez No: 904663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE DENİZ GÖZEN TAN, DR. HALİDE ÇETİN KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çalışmamızda, vestibülo-oküler refleks (VOR) düzeyinde işitme-denge etkileşimi değerlendirilerek, VOR mekanizmasının sensör entegrasyon becerisinin gösterilmesi, vestibüler değerlendirme test bataryasına dahil edilebilecek yeni bir video head impulse test (vHIT) modalitesinin literatüre kazandırılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmamıza 40 sağlıklı (Yaş: 21,56±1,10) genç erişkin dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara oküler-VEMP (vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller) ve servikal-VEMP testleri uygulanmıştır. Çalışmanın başlangıcında ve sonunda sessiz ortamda vHIT gerçekleştirilmiştir. Standart vHIT'e ek olarak farklı işitsel uyaranlar her bir kulağa ayrı ayrı gönderilerek vHIT tekrarlanmıştır. Uyaranlar öncelikle 60 dB SL, ardından VEMP eşiklerinden (servikal ve oküler) yüksek olan düzeyde gönderilirken eş zamanlı olarak vHIT uygulanmıştır. Sessiz durum ile farklı şiddetlerde işitsel uyaranlar varlığında elde edilen VOR kazançları ve asimetrileri karşılaştırılmıştır. Amaç: Çalışmamızda, vestibülo-oküler refleks (VOR) düzeyinde işitme-denge etkileşimi değerlendirilerek, VOR mekanizmasının sensör entegrasyon becerisinin gösterilmesi, vestibüler değerlendirme test bataryasına dahil edilebilecek yeni bir video head impulse test (vHIT) modalitesinin literatüre kazandırılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmamıza 40 sağlıklı (Yaş: 21,56±1,10) genç erişkin dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara oküler-VEMP (vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller) ve servikal-VEMP testleri uygulanmıştır. Çalışmanın başlangıcında ve sonunda sessiz ortamda vHIT gerçekleştirilmiştir. Standart vHIT'e ek olarak farklı işitsel uyaranlar her bir kulağa ayrı ayrı gönderilerek vHIT tekrarlanmıştır. Uyaranlar öncelikle 60 dB SL, ardından VEMP eşiklerinden (servikal ve oküler) yüksek olan düzeyde gönderilirken eş zamanlı olarak vHIT uygulanmıştır. Sessiz durum ile farklı şiddetlerde işitsel uyaranlar varlığında elde edilen VOR kazançları ve asimetrileri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışma başlangıcı ve sonunda sessiz ortamda yapılan vHIT bulguları arasında anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0,05). 60 dB SL işitsel uyaranlarla ve sessiz ortamda yapılan vHIT sonuçlarında VOR kazançlarında anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0,05). Ancak, sessiz ortam ve VEMP eşiğinde işitsel uyaranlarla yapılan vHIT karşılaştırıldığında, bilateral anterior ve lateral semisirküler kanalların (SSK) VOR kazançlarında anlamlı farklar görülmüş (p0,05). VEMP eşiğinde monaural işitsel uyaranlar horizontal planda asimetriyi artırmış, vertikal planda ise azaltmıştır (p0,05). VOR kazançları üzerinde en fazla etkiyi tone burst uyaranlar göstermiştir. Sonuç: Çalışmamız, işitsel uyaranların SSK ilişkili VOR üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğunu, işitme ve denge sistemleri arasında VOR düzeyinde bir etkileşim olduğunu göstermektedir. Geliştirdiğimiz vHIT protokolünün, superior vestibüler sinir aktivitesinin hızlı ve etkili bir şekilde ölçülmesini sağlayabileceği gibi kliniklerde vestibüler fonksiyonların değerlendirilmesinde ve tedavisinde yenilikçi yaklaşımlar geliştirilmesine olanak tanıyacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to demonstrate the sensor integration capability of the vestibulo-ocular reflex (VOR) mechanism by evaluating the hearing-balance interaction at the VOR level and to introduce a new video head impulse test (vHIT) modality into the literature. Method: 40 healthy young adults (Age: 21.56±1.10) were included in the study. All subjects underwent ocular and cervical VEMP (Vestibular Evoked Myogenic Potential) tests. vHIT was performed in a silent environment at the beginning and end of the study. Additionally, vHIT was repeated with different auditory stimuli delivered to each ear separately, first at 60 dB SL and then at the higher of the VEMP thresholds. VOR gains and asymmetries were compared between silent and auditory conditions. Results: No significant differences were found in vHIT results between the beginning and end of the study in a silent environment (p>0.05). No significant differences in VOR gains were observed between silent and 60 dB SL conditions (p>0.05). However, significant differences in VOR gains were found in bilateral anterior and lateral semicircular canals (SCCs) between silent and VEMP threshold conditions (p0.05). Monaural auditory stimuli at VEMP threshold increased horizontal asymmetry and decreased vertical asymmetry (p0.05). Tone burst stimuli had the most significant effect on VOR gains. Conclusion: The study demonstrates significant effects of auditory stimuli on SCC-related VOR, indicating an interaction between hearing and balance systems at the VOR level. The developed vHIT protocol may allow rapid and effective measurement of superior vestibular nerve activity, suggesting potential innovative approaches for clinical vestibular function assessment and treatment.