Karşılanmayan hemşirelik bakımı ile hemşirelerin tükenmişlik durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between missed nursing care and nurses' burnout
  1. Tez No: 904677
  2. Yazar: ESRA KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL OKSAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hemşirelik mesleğinin, en önemli rolü bakım verme hizmetidir. Yetersiz bakım ve hemşirelerde tükenmişlik, hasta güvenliği başta olmak üzere sağlık bakımının kalitesi ve sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Amaç: Bu araştırmada karşılanmayan hemşirelik bakımı ile hemşirelerin tükenmişlik durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu araştırma, tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tiptedir. Araştırma, mayıs 2024 – temmuz 2024 tarihleri arasında, Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini hastanede çalışan hemşireler oluştururken (N:4300); araştırma örneklemi, evreni bilinen örneklem formülüne göre %5 hata ve %95 güven aralığında hesaplanmıştır (N:400). Araştırmanın verileri, araştırmacılar tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile“Karşılanmayan Hemşirelik Bakımı Ölçeği ”ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği ”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin Değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, normal dağılıma uygunluk için skewness, kurtosis değerleri ve Kolmogorov- Smirnov testi, ölçeklerin güvenirliği için Cronbach's Alpha iç tutarlık katsayısı, karşılaştırmalı analizlerde t testi, One Way ANOVA, ilişkinin incelenmesinde ise Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Karşılanmayan Hemşirelik Bakımı- A Ölçeği ortalaması 2,64±0,84, Karşılanmayan Hemşirelik Bakımı- B Ölçeği ortalaması 1,96±0,57'dir. Karşılanmayan Hemşirelik Bakımı- B Ölçeği alt boyutlarından insan kaynakları alt boyutunun ortalaması, 1,43±0,44, malzeme kaynakları alt boyutunun ortalaması 1,94±0,86 ve iletişim alt boyutunun ortalaması 2,20±0,72 olarak bulunmuştur. Maslach Tükenmişlik Ölçeği alt boyutlarından duygusal tükenme alt boyutunun ortalaması 31,56±6,78, duyarsızlaşma alt boyutunun ortalaması 12,75±4,16 ve kişisel başarı alt boyutunun ortalaması, 27,45±5,62 olarak belirlenmiştir. Sonuç: Araştırma sonucunda; karşılanmayan hemşirelik bakım gereksinimleri ile duygusal tükenme ve duyarsızlaşma alt boyutu arasında pozitif yönde ve zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The most important role of the nursing profession is caregiving. Inadequate care and burnout in nurses are important for the quality and sustainability of health care, especially patient safety. Objective: This study aims to examine the relationship between unmet nursing care and nurses' burnout. Method: This study is descriptive, cross-sectional and correlational. The study was conducted at Ankara Bilkent City Hospital between May 2024 and July 2024. The population of the study consisted of nurses working in the hospital (N: 4300); the research sample was calculated according to the known sample formula with a 5% error and 95% confidence interval (N: 400). The data of the study were collected using the“Personal Information Form”prepared by the researchers and the“Unmet Nursing Care Scale”and“Maslach Burnout Scale”. In the evaluation of the data, descriptive statistics, skewness, kurtosis values and Kolmogorov-Smirnov test for compliance with normal distribution, Cronbach's Alpha internal consistency coefficient for the reliability of the scales, t test, One Way ANOVA in comparative analyses, Pearson correlation analysis and multiple regression analyses were used in the examination of the relationship. Findings: The mean of Unmet Nursing Care-Scale A is 2.64±0.84, the mean of Unmet Nursing Care-Scale B is 1.96±0.57. The mean of the human resources sub-dimension of Unmet Nursing Care-Scale B is 1.43±0.44, the mean of the material resources sub-dimension is 1.94±0.86 and the mean of the communication sub-dimension is 2.20±0.72. The mean of the emotional exhaustion sub-dimension of the Maslach Burnout Inventory was determined as 31.56±6.78, the mean of the desensitization sub-dimension as 12.75±4.16, and the mean of the personal accomplishment sub-dimension as 27.45±5.62. Conclusion: As a result of the research, a positive and weakly significant relationship was found between unmet nursing care needs and emotional exhaustion and desensitization sub-dimensions.