Farklı yağlık keten genotiplerinin Bursa ekolojik koşullarında bazı verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some yield and quality characteristics of different oil flax genotypes in Bursa ecological conditions
  1. Tez No: 904678
  2. Yazar: UYGAR KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı yağlık keten genotiplerinin Bursa ekolojik koşullarında bazı verim ve verim komponentleri ile kalite özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 10 adet yağlık keten genotipi 2022-2023 vejetasyon döneminde tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerürlü olarak ekilmiştir. Denemelerde sıra arası mesafesi 17,5 cm ve ekim normu 4 kg/da olarak uygulanmıştır. Araştırmada, bitki boyu, bitkide kapsül sayısı, kapsülde tane sayısı, tane verimi, bin tane ağırlığı, ham yağ oranı ve ham yağ verimi özelliklerinin gözlem ve ölçümleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda, bitkide kapsül sayısı, tane verimi, ham yağ oranı ve ham yağ verimi gibi önemli verim ve verim özellikleri bakımından diğer genotiplere göre daha üstün özellik gösteren Larnaka, Clli 1423 ve Sarı-85 genotipleri ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine some yield and yield components and quality traits of different oil flax genotypes in Bursa ecological conditions. For this purpose, 10 oil flax genotypes were planted in 2022-2023 vegetation period according to randomized block design with 3 replications. In the trials, 17.5 cm row spacing and 4 kg/da sowing rate were applied. In the research, plant height, number of capsules per plant, number of seeds per capsule, seed yield, thousand seed weight, crude oil ratio and crude oil yield traits were observed and measured. As a result of the research, Larnaka, Clli 1423 and Sarı-85 genotypes came to the forefront in terms of important yield and yield traits such as number of capsules per plant, seed yield, crude oil ratio and crude oil yield.