Sarımsak özetinin bileşim analizi ve antimikrobiyal, antioksidan, dna koruyucu ve fotolüminesans özelliklerinin değerlendirilmesi
Composition analysis of garlic extract and evaluation of the antimicrobial, antioxidant, dna protective and photoluminescence properties
  1. Tez No: 904676
  2. Yazar: ANAS ALTOUTANJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünya çapında pek çok kültür sarımsağın (Allium sativum L.) tıbbi ve baharatlı özelliklerini belgelemiştir. Son zamanlarda Ajoene, sarımsak ekstraktlarında bulunan ve son derece etkili antifungal, antibakteriyel, antiviral ve antiparazitik özelliklere sahip ana biyoaktif bileşiklerden biri olarak kabul edilmiştir. Bu çalışma, çiğ sarımsaktan elde edilen Ajoene'nin etanol ekstraktına ve bunun antibiyotik tedavilerine dirençli bakteriyel enfeksiyonlara yönelik potansiyel uygulamasına odaklandı. Antioksidan özelliklerin değerlendirilmesine vurgu yapıldı. Antioksidan özellikler, 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) temizleyici deneyi kullanılarak in vitro incelenirken, antibakteriyel aktiviteler disk difüzyon yöntemiyle değerlendirildi. Ek olarak, fotolüminesans özelliklerini değerlendirmek için Ajoene ekstraktı üzerinde spektroskopik analizler yapıldı ve potansiyel DNA koruyucu aktivitelerine ilişkin araştırmalar da araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Many cultures globally have documented the medicinal and spicy properties of garlic (Allium sativum L.). Where recently Ajoene has been considered one of the main bioactive compounds present in garlic extracts, having extremely viable antifungal, antibacterial, antiviral, and antiparasitic properties. This study focused on the ethanol extract of Ajoene derived from raw garlic, and its prospective application in addressing bacterial infections resistant to antibiotic treatments. Emphasis was placed on evaluating the antioxidant properties. The antioxidant capabilities were scrutinized in vitro using the 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) scavenger assay, while antibacterial activities were assessed through the disc diffusion method. Additionally, spectroscopic analyses were performed on the Ajoene extract to assess its photoluminescence properties, and investigations into potential DNA protective activities were also investigated.