Bilgisayar tomografi destekli vücut yağ kütlesi ölçümü ve menisküs yırtıklarıyla korelasyonu
CT-based body adipose tissue quantification and correlation with meniscal tears
- Tez No: 904695
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı bilgisayarlı tomografi tabanlı batın içi adipoz dokusunu kuantifiye etmek ve bunu vücut kitle indeksi ile olan ilişkisini ortaya koymaktır. Aynı zamanda bu çalışma grubunda diz manyetik rezonans görüntülerinde menisküs hasarı ile hem VKİ hem de intrabdominal yağ kitlesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gruplar arası ilişkiyi otomatik intraabdominal yağ kitlesi ölçüm yapılan veriler ile kıyaslamak ve bu tip otomatik ölçümlerin yeniden üretilebilirliğini ve kullanım için uygunluğunu ortaya koymaktır. Materyal Metod: 2010 Ocak-2023 Aralık tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi hasta arşiv kayıt sisteminde başka sebeplerle (acil endikasyon vb.) kontrastlı veya kontrastsız batın tomografi (BT) çekimi olan ve BT çekiminden en az 1 yıl içerisinde (ileriye veya geriye dönük ya da mevcutsa eşzamanlı çekilen) diz menisküs hasarı için 3 Tesla Manyetik Rezonans Görüntülemesi (MRG) mevcut olan hastaların verileri taranması hedeflendi. Hastaların vücut kitle indeksi (VKİ) sistemde mevcut bilgilerden elde olunacaktır. Bu veriler 4 farklı grup şeklinde analiz edilmesi düşünüldü (1= düşük, 2= normal, 3= kilolu, 4= obez). Diz MRG görüntüleri analiz edilip her bir dizde medial ve lateral menisküslerin T2 ağırlıklı görüntülerde sinyal değişiklikleri 5 farklı evrede değerlendirilmesi hedeflendi (Evre 1, 2a, 2b, 2c, 3). Çalışma grubu hastaların cilt altı (subkutan) ve batın içi (visseral) adipoz dokusu 3D Slicer programı (versiyon 4.10.2 https://www.slicer.org) kullanılarak volümetrik olarak hesaplanması ve değerler SCAT (subkutan adipoz doku) ve VAT (visseral adipoz doku) olarak kaydedilmesi hedeflendi. VAT ve SCAT değerleri hem VKİ hem de menisküs hasar dereceleri ile analizi yapılması amaçlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, to quantify intra-abdominal/visceral fat measurement (adipose tissue) supported by computed tomography and reveal its relationship with body mass index. At the same time, to evaluate the relationship between meniscus damage and BMI and intrabdominal fat mass in knee magnetic resonance images in this study group. To compare the relationship between groups with data from automatic intra-abdominal fat mass measurements and to demonstrate the reproducibility and suitability of such automatic measurements for use. Material & Method: From January 2010 through December 2023, patients who had an abdominal tomography (CT) scan with or without contrast agents for other reasons (emergency, etc.) in the Atatürk University Research Hospital patient archive record system along with opportunistic knee Magnetic Resonance Imaging (MRI) of the knee within at least 1 year from the period CT imaging were retrieved. The final sample size was selected upon a thorough analysis based on inclusion vs. exclusion criteria. The body mass index (BMI) of the patients is obtained from the information available in the patient data system. These data are analyzed in 4 different groups (1 = low, 2 = normal, 3 = overweight, 4 = obese). Knee MRI images are analyzed and signal changes in T2-weighted images of the medial and lateral meniscus of each knee were recorded in 5 different stages (Stage 1, 2a, 2b, 2c, 3). Subcutaneous and visceral adipose tissue of the study group patients are calculated volumetrically using the 3D Slicer program and the values are recorded as SCAT and VAT, respectively. VAT and SCAT values are analyzed with both BMI and meniscus damage degrees.