The use of multivariate SPC methods in the analysis of quality control problems: An application in a textile company
Kalite kontrol problemlerinin analizinde çok değişkenli SPC yöntemlerinin kullanımı: Bir tekstil şirketinde uygulama
- Tez No: 904699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KARAKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Küreselleşen dünyada kalite, işletmelerin müşteri ihtiyaçlarına cevap vererek yoğun rekabet ortamında ayakta kalmalarına yardımcı olan en önemli faktörlerden biri olarak görülmektedir. Üretim süreçlerinde, ürünlerin kalite değişkenlerinin önceden belirlenmiş standartlardan sapması durumunda, sürece zamanında müdahale edilmesi, olası kayıpların önlenmesi açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu tür sapmalar, üretim maliyetlerini artırabilir ve sürecin etkinliğini azaltabilir. Dolayısıyla, üretim süreçlerinin sürekli kontrol altında tutulması ve olası sapmaların hızlı bir şekilde tespit edilerek gerekli düzeltici önlemlerin alınması hem zaman hem de maliyet tasarrufu sağlamak açısından işletmelere önemli avantajlar sunar. Bu çerçevede, İstatistiksel Proses Kontrol (İPK) yöntemlerinin üretim süreçlerine entegrasyonu, prosesin kalitesini ve verimliliğini artırmak için vazgeçilmez bir araç olarak değerlendirilmektedir. Tekstil sektöründe iplik üretim süreçleri özelinde, Çok Değişkenli İstatistiksel Proses Kontrol (ÇDİPK) yöntemlerinin literatürde yeterince uygulanmadığı ve incelenmediği görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, literatürdeki bu boşluğu doldurmak ve iplik üretiminde kalite kontrolü süreçlerinde ÇDİPK yöntemlerinin etkinliğini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, ÇDİPK yöntemleri incelenmiş ve bu yöntemlerden Hotelling T² kontrol grafiği uygulamaları, bir tekstil firmasının iplik üretim tesislerinde gerçekleştirilmiştir. Uygulama aşamasında, firmanın en çok üretilen ilk üç iplik türüne ait kalite kontrol laboratuvarı verileri kullanılmıştır. Bu veriler, öncelikle tek değişkenli kalite kontrol grafikleri ile analiz edilmiş, ardından kalite değişkenleri gruplandırılarak çok değişkenli istatistiksel proses kontrol yöntemleri ile süreç gözlemlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, ÇDİPK yöntemlerinin, birden fazla kalite değişkenini aynı anda değerlendirerek, bu değişkenler arasındaki ilişkileri dikkate alması sayesinde daha etkin ve kapsamlı bir kontrol sağladığı ortaya konmuştur. Çalışmada; Minitab Statistical Software kullanılarak hesaplamalar yapılmış ve kontrol grafikleri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's globalized world, quality is a crucial factor for businesses striving to survive in highly competitive markets and meet customer demands. When product quality deviates from set standards during production, it's essential to intervene promptly to prevent potential losses. Deviations can drive up production costs and reduce process efficiency. Therefore, maintaining constant control over production processes, promptly identifying deviations, and implementing necessary corrective measures can deliver significant time and cost savings for businesses. Considering these factors, integrating statistical process control (SPC) methods into production processes is essential for boosting quality and efficiency. In the textile industry, it is observed that multivariate statistical process control (MSPC) methods are not sufficiently implemented and studied in the domestic literature, especially in the context of yarn production processes. The aim of this study is to fill this gap in the domestic literature and demonstrate the effectiveness of MSPC methods in quality control processes in yarn production. In line with this aim, multivariate statistical process control methods such as Hotelling's T2 control chart, the multivariate cumulative sum (MCUSUM) method, and the multivariate exponentially weighted moving average (MEWMA) control chart have been thoroughly examined. The application of Hotelling T2 method have been implemented in the yarn production facilities of a textile company. During the application phase, the quality control laboratory data for the top three types of yarn produced by the company were utilized. These data were initially analyzed using single-variable quality control charts, and subsequently, the quality variables were grouped, and the process was observed using advanced multivariate statistical process control methods. The study's findings revealed that the multivariate statistical process control methods offer a more effective and comprehensive control by considering the interrelationships between multiple quality variables. The calculations and control charts for the study were conducted using the Minitab Statistical Software.