Human security implications of refugee crisis: A comparative case study of Syrian and Ukrainian refugees in France
Mültecı̇ krı̇zı̇nı̇n ı̇nsanı̇ güvenlı̇k etkileri: Fransa'dakı̇ Surı̇yelı̇ ve Ukraynalı mültecı̇ler üzerı̇ne karşılaştırmalı bı̇r vaka çalışması
- Tez No: 904698
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Küresel mülteci krizi son yıllarda çatışma, zulüm ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle yoğunlaşmış ve milyonlarca insanın yerinden edilmesine neden olmuştur. 2015 Suriye ve 2022 Ukrayna mülteci krizleri, jeopolitik çalkantılardan etkilenen nüfusların savunmasızlığını vurgulayarak, mülteci koruma politikalarının şekillendirilmesinde insani güvenliğin öneminin altını çizmektedir. Bu tez, Fransa'nın Suriyeli ve Ukraynalı mültecilere yönelik göç politikalarını ve uygulamalarını karşılaştırarak incelemektedir. Çalışma, insani güvenlik çerçevesinden hareketle Fransa'nın yaklaşımının insani ilkelerle ne kadar uyumlu olduğunu değerlendirmekte ve bu mülteci gruplarına ne ölçüde destek sağlandığını analiz etmektedir. Fransa'nın mülteci krizi yönetimine odaklanan araştırma, insani güvenlik ilkelerinin evrensel boyutta uygulandığı uzun vadeli koruma, entegrasyon ve sosyal uyumu teşvik eden daha kapsayıcı bir çerçeveye duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The global refugee crisis has intensified in recent years, driven by conflict, persecution, and political instability, resulting in the displacement of millions. The 2015 Syrian and 2022 Ukrainian refugee crises highlight the vulnerability of populations impacted by geopolitical turmoil, underscoring the importance of human security in shaping refugee protection policies. This thesis explores France's response to these crises by comparing its migration policies and practices for Syrian and Ukrainian refugees. Through the lens of human security, the study evaluates how France's approach aligns with humanitarian principles and examines the extent to which it provides equitable support to these refugee groups. This research focuses on France's management of the refugee crisis, emphasizing the need for a more inclusive framework that ensures long-term protection, facilitates integration, and promotes social cohesion through the universal application of human security principles.