Post-colonial Africa; a consequential perspective on the Democratic Republic of Congo's mining industry
Sömürge sonrası Afrika; Demokratik Kongo Cumhuriyeti madencilik endüstrisine ilişkin sonuçsal bir perspektif
  1. Tez No: 904702
  2. Yazar: KARIMA SHEHU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİLÜFER NARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Global İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Afrika'daki sömürgecilik ve köle ticaretinin tarihi incelendiğinde, geçtiğimiz yüzyıllarda kıtaların ekonomik gelişimi üzerinde önemli etkisi olan kaygıların ortaya çıktığı görülüyor. Bu araştırma, Afrika'nın sömürgeleştirilmesinin bir sonucu olarak karşı karşıya kaldığı zorlukları yansıtmayı ve aynı zamanda sömürge öncesi dönemlerin sadeliği hakkında fikir vermeyi amaçlamaktadır. Afrika'nın batı tarafından zorla işgal edilmesi nedeniyle üstesinden gelmeye çalıştığı zararların nedenselliğini ayrıntılarıyla anlatıyor. Bu, yolsuzluk, siyasi ve ekonomik istikrarsızlık, kültürel melezlik, güvenlik tehditleri, modern kölelik ve çok daha fazlasını içerir ancak bunlarla sınırlı değildir.
Özet (Çeviri)
Examining the history of colonialism and the slave trade in Africa reveals concerns that have had a significant impact on the continent's economic development over the past centuries. This research aims at reflecting on ongoing challenges Africa faces as a result of its colonization whilst giving insight to the simplicity of precolonial times. It details the causality of damages Africa struggles to overcome due to its forceful occupation by the west. This is including but not limited to corruption, political and economic instability, cultural hybridity, security threats, modern day slavery and many more.