Maysan şehri kadınlarında tip 2 diyabet ve bunun tiroid hormonları ve D vitamini ile ilişkisi üzerine bir araştırma
A study on type 2 diabetes in women of Maysan city and its relationship with thyroid hormones and vitamin D
  1. Tez No: 904724
  2. Yazar: ZAINAB ALWAN ABDULHUSSEIN ABDULHUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HUSAM JİHAD IMRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, tip 2 DM hastasının serumundaki HbA1c, lipid profili, tiroid hormonları ve D vitamini düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Misan'daki Endokrinoloji ve Diyabet İhtisas Merkezi, Nisan-Temmuz 2023 tarihleri arasında T2DM ile enfekte 150 denek bildirmiştir. Irak'ın Misan kentindeki özel laboratuvarlar deneysel çalışmaları yürütmüştür. Mevcut çalışmada gönüllüler aşağıdaki şekilde ayrılmıştır: Kontrol grubu olarak 50 sağlıklı gönüllü kullanılmıştır. İkinci grup tip II diabetes mellitus tanısı konmuş 150 hastadan oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study aims to determine the levels of HbA1c, lipid profile, thyroid hormones, and vitamin D in the serum of a type 2 DM patient. The Specialized Center for Endocrinology and Diabetes in Misan reported 150 subjects infected with T2DM from April to July 2023. Private laboratories in Misan, Iraq conducted the experimental work. We divided the volunteers in the current study as follows: We used 50 healthy volunteers as the control group. The second group consisted of 150 patients diagnosed with type II diabetes mellitus.