The effect of selective retrieval on memory and metacognition: Investigation feeling of knowing judgments in the retrieval induced forgetting paradigm
Seçici geri çağırmanın bellek ve üstbiliş üzerindeki etkisi: Geri getirme yollu unutma olgusunda bilme hissi yargılarının araştırılması
  1. Tez No: 904723
  2. Yazar: EMİNE NUR ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN IRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Geri getirme yollu unutma, bazı bilgilerin seçici olarak geri çağrılmasının benzer bilgilerin unutulmasına yol açtığını ifade eden bir olgudur. Bu paradigma öğrenme, seçici geri çağırma ve hatırlama testi aşamalarından oluşur ve belleği geliştirmeye yönelik çıktılar sunar. Bu çalışma; geri getirme yollu unutmanın belleği ve bilişsel süreçleri nasıl etkilediğini anlamayı ve üstbiliş süreçlerinin nasıl işlediğini incelemiştir. Bu amaçla, Bilme Hissi (BH) ilgili paradigmaya entegre edilmiş ve çalışma aşaması, seçici geri getirme aşaması, dikkat dağıtıcı görev, hatırlama aşaması, bilme hissi yargısı ölçümü ve tanıma testi olmak üzere çeşitli aşamalardan oluşan deney oluşturulmuştur. Çalışma, yaş aralığı 18-35 arasında değişen 120 sağlıklı katılımcıyla yürütülmüştür. Sonuçlar, benzer bilgilerin, geri getirilmesi sırasında ketlendiği fikrini desteklemiştir. Ketlenen bilgiler, çalışılmayan öğelerden önemli ölçüde daha az BH yargısı üretmemiştir. Ancak BH, üzerinde pratik yapılan bilgiler için daha yüksek olmuştur. Bulgular ayrıca ketlenen bilgilerin güçlü ilişkiler kuramadığını ve yanlış yanıt olasılığını artırdığını göstermiştir. Ek olarak, ketleme belirli öğeler için gelecekte doğru yanıtı tahmin etme performansını düşürmüştür ve ketleme tanıma performansını etkilemiştir. Bu nedenle; çalışılan bilgilere ilişkin hatırlama performansı ve BH yargıları daha yüksek, çalışılmayan ve ketlenen bilgilerin tanıma performansının ise daha düşük olduğu görüldü. Ketlenen bilgiler bellek izine erişimin azalması nedeniyle zayıf hatırlama performansına, düşük tanıma performansına ve bilgileri geri getirmede düşük doğruluğa sahipti. Bulgular; geri getirme yollu unutma olgusunun ketleme ve müdahale teorileri, BH olgusunun aşinalık ve erişilebilirlik teorileri ve geri getirme yollu unutma olgusundaki otomatiklik-kontrollülük görüşleri bağlamında tartışılmasıyla bilişsel süreçlerin daha kapsamlı bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunarak okurları araştırmamızın pratik sonuçlarıyla buluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Retrieval-induced forgetting (RIF) is a phenomenon in which selective retrieval of some information leads to forgetting of similar information. The study aimed to understand how RIF affects memory and cognitive processes and investigated cognitive monitoring of RIF using the Feeling of Knowing (FOK) Paradigm, which provides an estimate of the probability of remembering information in the future. FOK paradigm with all items was embedded in a RIF paradigm to explore memory performances for correct and incorrect responses, memory accuracy, recognition performances and reaction times (RT). The experimental design consisting of various stages including study phase, selective retrieval phase, distraction task, recall phase, FOK judgments task and recognition task was created. The study was conducted with 120 healthy participants aged between 18-35. The results supported the idea that retrieving some information inhibits other related information. Inhibited information did not produce significantly less“FOK”than non-practiced items, but the FOK increased for practiced information. The study also measured incorrect responses, finding that inhibited information did not establish strong associations and increased the probability of an incorrect response. Additionally, practiced items performed better in both recall and FOK judgments. Inhibited items had poor recall performance, low recognition performance, low accuracy in recalling the information because of reduced access to the memory trace. The findings contribute to a more comprehensive understanding of the cognitive processes involved and discussed in the context of theories of RIF, theories of FOK, and automaticity-controlling views of RIF, thereby engaging our audience with the practical implications of our research.