Writing it out: Examining written emotional disclosure paradigm as an expressive method
Yazılı duygusal dışavurum paradigmasının dışavurumcu bir yöntem olarak incelenmesi
  1. Tez No: 904735
  2. Yazar: AYŞE BETÜL İLGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE GÜLTEKİN ALTINBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Yazılı Duygusal Dışavurum Paradigmasının iyi-oluş, deneyimsel kaçınma ve pozitif ve negatif duygulanım üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Yaş ortalaması 28.31 olan 68 kişiden oluşan bu araştırma, üç grubu içeren bir deney olarak tasarlanmıştır: Dışavurumcu yazma grubu (n = 22), pozitif dışavurumcu yazma grubu (n = 24) ve kontrol grubu (n = 22). Yazma gruplarındaki katılımcılar, bir haftanın üç günü boyunca (pazartesi, perşembe, pazar) yazma seanslarına katılmış; ilk seansın hemen öncesinde ön-test ölçümleri, son seansın hemen sonrasında ise son-test ölçümleri alınmıştır. Kontrol grubu yazma seanslarına katılmamış, yalnızca aynı zaman diliminde ön-test ve son-test değerlendirmelerini tamamlamıştır. Belirtilmiş olan değişkenleri değerlendirmek için Warwick-Edinburgh Mental İyi-Oluş Ölçeği Kısa Formu, Kabul ve Eylem Formu-II ve Pozitif ve Negatif Duygu Durum Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlar, yalnızca pozitif dışavurumcu yazma grubunda anlamlı değişiklikler ortaya koymuş ve bu gruptaki pozitif duygulanım puanları yazma seanslarından sonra belirgin bir şekilde artmıştır. Diğer gruplarda anlamlı farklar gözlenmemekle birlikte, ön-test ve son-test ölçümleri arasında ortalama puanlarda değişiklikler olmuştur. Bu bulgulara dayanarak sonuçlar ve gerekli öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the effects of the written emotional disclosure paradigm on well-being, experiential avoidance, and positive and negative affect. The study included 68 participants, with the mean age of 28.31 (SD = 9.37), who were randomly assigned to one of three groups: an expressive writing group (n = 22), a positive expressive writing group (n = 24), or a control group (n = 22). Participants in the writing groups engaged in writing sessions over three consecutive days (Monday, Thursday, Sunday), with pre-test measurements taken immediately before the first session and post-test measurements immediately after the final session. The control group did not participate in the writing sessions and only completed the pre-test and post-test assessments during the same time frame. For the assessment, the Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale Short Form, the Acceptance and Action Questionnaire-II, and the Positive and Negative Affect Schedule were utilized. The results revealed significant changes only in the positive expressive writing group, where positive affect scores increased notably after the writing sessions. While no other significant differences were observed, there were changes in the mean scores between the pre-test and post-test measurements. Conclusions and recommendations have been drawn based on these findings.