Kurum içi iletişimde dijital eşitsizliğin kurumsal bağlılığa etkisi: Çalışanlar üzerine bir araştırma
The impact of digital inequality on corporate commitment in internal communication: A study on employees
  1. Tez No: 904736
  2. Yazar: ELİF ŞEVİK İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BALTA PELTEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Teknolojik gelişmelerin hızıyla ilgili olarak içinde bulunduğumuz çağ her ne kadar farklı farklı adlandırmalara sahip olsa da hepsinin ortak noktası aslında teknolojinin gelişme hızının karşısında yaşanan değişimlerdir. Her alanda her disiplinde olduğu gibi Halkla İlişkiler mesleğinin uygulandığı ortamlarda ve araçlarda da dijital gelişmelerden söz etmek olasıdır. Dijitalleşme ile birlikte halkla ilişkilerin yol haritası ve yöntemleri de dijitalleşmektedir. Kurum içi iletişim, çalışan performansını iyileştirdiği, kuruma olan aidiyeti artırdığı ve bunların devamlılığı için kurum içi iletişimi sağlıklı sürdürmek gerekmektedir. Aksi durumlarda stratejik ve etkili bir iletişimin kurgulanamaması çalışanların bağlılıklarını etkileyerek kurumda motivasyon kaybı ile başlayan süreci işten ayrılma davranışı ile sonuçlandırabilmektedir. Bu çalışmada; kurum içi iletişim, dijital eşitsizlik ve kurumsal bağlılık üçgeninden ilerleyerek Türkiye'de kurum içi iletişimde dijital eşitsizliğin bağlılığa olan etkisine dikkat çekmek amaçlanmaktadır. Tüm bu amaçlar doğrultusunda 609 kişilik çalışan grubuyla nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılarak saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmayla çalışanların; kurumlarındaki kurum içi iletişim faaliyetleri, kurum içi iletişim faaliyetlerindeki dijital eşitsizlik ve bunların çalışanların bağlılıklarına olan etkileri ortaya konmuştur. Çalışanlardan alınan yanıtlar; dijital eşitsizliğin kurumsal bağlılık üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu göstermiştir. Özellikle dijital araçlara erişimi sınırlı olan çalışanların, kurumsal iletişime katılım düzeylerinin düşük olduğu ve bu durumun kuruma olan bağlılıklarını olumsuz etkilediği görülmüştür. Elde edilen veriler, kurum içi iletişimde dijital eşitsizlik ile ilgili iyileştirmelerin kurumsal bağlılığı artırmada önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Sağlam ve etkin bir kurum içi iletişim yapısının oluşturulması ve bu yapının düzenli aralıklarla değerlendirilmesi, dijital eşitsizliğin önüne geçilmesinde kritik öneme sahiptir. Kurumların, kurum içi iletişim araçlarının erişilebilirliğini artırarak ve çalışanlarının bu araçları etkin kullanmalarını sağlayarak kurumsal bağlılıklarını artırmaları olasıdır.
Özet (Çeviri)
Although the era we live in has various names due to the pace of technological advancements, what they all have in common is the transformations that occur in response to the speed of technological development. As in every field and discipline, digital advancements in the environments and tools used in the Public Relations profession are also noticeable. With digitalization, the roadmap and methods of public relations are also becoming digital. Internal communication within organizations is essential for improving employee performance, enhancing loyalty to the organization, and ensuring the continuity of these benefits. In the absence of effective and strategic communication, employees' loyalty may be affected, leading to a loss of motivation and potentially resulting in turnover. This study aims to draw attention to the impact of digital inequality on loyalty within internal communication in Turkey by exploring the intersection of internal communication, digital inequality, and organizational loyalty. In line with these objectives, a field study was conducted using a quantitative research method through surveys with a sample of 609 employees. This study highlights employees' perceptions of internal communication practices within their organizations, the digital inequality within these practices, and how these factors affect employee loyalty. The responses gathered from employees indicate that digital inequality has a significant impact on organizational loyalty. Specifically, employees with limited access to digital tools have been found to have lower levels of participation in organizational communication, which negatively affects their loyalty to the organization. The findings suggest that addressing digital inequality in internal communication can play a crucial role in enhancing organizational loyalty. Establishing a robust and effective internal communication structure and regularly evaluating this structure is critical for overcoming digital inequality. Organizations can potentially increase employee loyalty by improving the accessibility of internal communication tools and enabling employees to use these tools effectively.