Ruhsal sorunu olan ergenlerde kimlik duygusu: Karşılaştırmalı bir çalışma
The Sense of identity in adolescents with mental problems: A Comperative study
- Tez No: 90476
- Danışmanlar: PROF. DR. SAYNUR CANAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
7) ÖZET Erikson'un Psikososyal Gelişim Kuramı'nda kimlik duygusu ergenlik döneminde yaşanan psikososyal krizi oluşturan bir kavramdır. Ergen kimlik duygusunun biçimlenme sürecinde duygusal, düşünsel ve davranışsal açıdan bir karmaşa yaşamaktadır. Bu öyle bir karmaşadır ki, birçok psikiyatrik belirti- depresif duygu-duramu, anksiyete, agresyon, somatizasyon ergen için döneme- özgü, normal yaşantılar olarak tanımlanır. Bu araştırmada klinik-içi ergenlerde kimlik duygusu ve psikiyatrik belirtilerin ergendeki kimlik duygusu gelişimi ile olan ilişkisi araştırılacaktır. Bu amaçla yaşlan 14-19 arasında olan, A.Ü.T.F Psikiyatri A.B.D Ergen Ünitesine başvuran(n=134) ve 3 farklı liseden seçilen başka bir grap(n=114) lise öğrencisinden oluşan iki denek grubu kimlik duygusu açısından karşılaştınlmıştır. Araştırmada KDDA(Köker-1997 modifiye şekli) ve KSE(SCL-53) kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirme sonucunda ergen ünitesine başvuran(psikiyatrik belirtilerin yoğun olduğu grup) grubun kimlik puan ortalamaları diğer gruptan anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Ayrıca KSE'nin depresyon, anksiyete ve olumsuz-benlik alt ölçekleriyle KDDA puanlan arasında iki grupta da yüksek düzeyde ilişki ve bu üç faktörün kimlik duygusunu anlamlı düzeyde yordayabildiği gösterilmiştir. Bu sonuçlar kuramsal bilgiler ve araştırma sonuçlanyla tartışılmıştır. 52
Özet (Çeviri)
8) SUMMARY According to Erikson's Psychosocial Development Theory, the sense of identity is the concept that determines the psychosocial crisis of the adolescence. During the formation process of the adolescent's sense of identity, a crisis with emotional, intellectual and behavioural components takes place. This crisis is so unique that many psychiatric symptoms such as depressive mood, anxiety, aggression, somatization are assumed to be normal experiences related to that specific period. In this study, the sense of identity in the adolescent outpatients, and the relation between the psychiatric symptoms and the sense of identity development were investigated. For these purposes, two groups, a group of 134 adolescents who have admited to the Ankara University Medical School Psychiatry Department Adolescent Psychiatry Unit outpatient clinic and another group of 1 14 adolescents randomly selected from 3 separate high schools were compared with each other according to their sense of identity. The ages of the subjects were varying between 14 and 19 years. KDDA (Köker-1997 modified form) and SCL-53 were applied for the inquiry. The average identity score of the outpatients group was significantly lower than the other group. Also there were high correlations between depression, anxiety and negative-self sub-scales scores of SCL-53 and KDDA scores in both of the two groups. These three factors were shown to be able to predict the sense of identity. All these results were discussed in the light of the theoretical and experimental literature about the subject. 53