Depresyon tanılı kız ergenlerde intihar davranışının doğası ve gelişimsel bağlamı:kimlik duygusu, ergen-ebeveyn ilişkileri ve duygusal özerklik
Nature and developmental context of suicidal behavior i?n depressed female adolescents: sense of identity, parent-adolescent relationship and emotional autonomy
  1. Tez No: 334101
  2. Yazar: ÇİĞDEM YEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEZAN BİLDİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
GİRİŞ İntihar davranışı `bireyin ölmeye dair niyet ve isteğini? barındıran intihara ilişkin tüm davranış ve düşünceleri kapsayan genel bir kavramdır. Son yıllarda büyük bir hızla artan ergen intiharları ile ilişkili yapılan çalışmalar; psikopatoloji dışında, ergen-ebeveyn ilişki niteliği, duygusal özerklik ve kimlik duygusu gibi gelişimsel bağlamla ilgili yaşanan sorunların ergen intiharlarında önemli bir rol oynadığına dikkat çekmektedir. Çalışmada depresyon tanılı kız ergenlerde, intihar davranışının doğasının ve gelişimsel bağlamının belirlenmesi ve klinik ve gelişimsel bağlam ile ilişkili değişkenlerin depresif kız ergenlerin intihar davranışı üzerine yordayıcı etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Bölümü Ergen Birimi?ne ilk kez başvuran ve daha önce psikiyatrik tedavi öyküsü olmayan 15-17 yaş arasındaki kız ergenler bu araştırmanın örneklemini oluşturmuştur (n=111). Yarı yapılandırılmış görüşme ile major depresif bozukluk tanısı alan kız ergenlerden, son 12 ay içinde intihar girişim yapmış olanlar MDB+girişim grubunu (n=39), son 12 ay içinde intihar eyleminin eşlik etmediği, kendini öldürmekle ilişkili aktif ya da pasif düşünceleri olan ergenler MDB+düşünce grubunu (n=40), son 12 ay içinde intihar girişimi ve düşüncesi olmayan ergenler ise MDB grubunu oluşturmuştur (n=32). Kontrol grubu ise, yaş, sosyoekonomik düzey, ana-baba eğitim ve ana-baba meslek grupları açısından benzer, ruhsal ya da bedensel herhangi bir rahatsızlığı, intihar davranışı ve/veya KZVD öyküsü olmayan kız ergenlerden oluşturulmuştur (n=46). Çalışmada sosyodemografik veri formu, sosyoekonomik düzey ölçeği, BECK Depresyon Envanteri, Ana Baba İlişki Envanteri (PARQ), Kimlik Duygusu Değerlendirme Aracı (KDDA), Duygusal Özerklik Ölçeği (DÖÖ) ve KIDDO-Kındl Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. İntihar davranışı olan hastalara ayrıca klinisyen tarafından Özkıyım Değerlendirme Formu uygulanmıştır. BULGULAR Çalışmamızda intihar girişimi olan depresif kız ergenlerin büyük bir oranınının girişimlerini, plan yapmadan impulsif doğada gerçekleştirdikleri, ve girişimleri sonrasında ölüm düşüncelerinin devam ettiği belirlenmiştir. Ergenler girişimleri ile ilgili tetikleyici etkenler olarak en sık aile, arkadaş ve okul ile ilgili yaşadıkları sorunları göstermiş ve yöntem olarak evde kolay ulaşılabilir olan ilaçlarla girişim yaptıklarını belirtmişlerdir. Girişim yapan depresif kız ergenlerin girişimlerine yönelik en sık belirttikleri motivasyonlar, emosyonel stresin dışa vurumu, stresli durumlar karşısında kontrol kaybı, aileyle ilişkili algılanan sorunlar ve sorun yaşanılan kişiyi üzme ya da cezalandırma isteği olmuştur. Ergenlerin en sık bildirdikleri yaşamı sürdürme nedenleri aile ve yakın arkadaşları olmuş; özgül plan ve amaçlar, gelecek algısı ve kendisine karşı sorumluluk duygusu daha az sıklıkta yaşamı sürdürme nedeni olarak gösterilmiştir. Girişim yapan depresif kız ergenlerin yaklaşık üçte ikisi, yakın çevresi ya da arkadaş grubundan intihar davranışı olan kişi ya da kişilerin olduğunu bildirmiştir. İntihar davranışı üzerine etki eden risk değişkenlerini belirlemek amacıyla kontrol ve hasta grupları bir arada ordinal regresyon analizi ile incelenmiştir. Bağımsız değişkenler olarak; sosyodemografik değişkenlerden, sosyoekonomik düzeyin, klinik değişkenlerden, depresyon şiddeti ve yaşam kalitesi algısının, gelişimsel bağlamla ilişkin değişkenlerden, ergen-ebeveyn ilişkisinde algılanan genel anlaşmazlığın, kimlik duygusuna ilişkin sorunların ve duygusal özerklik düzeyinin ayrı ayrı intihar girişim riski üzerine anlamlı bir etki gösterdiği belirlenmiştir. İntihar girişim riski üzerine etki eden bağımsız değişkenler çalışma grupları bir arada alınarak ordinal regresyon analizi ile incelendiğinde, depresyon şiddeti ve ebeveynle çatışma algısının depresif kız ergenlerin intihar girişim riski üzerine anlamlı olarak etki eden değişkenler olduğu belirlenmiştir. SONUÇ Depresyon tanısı olan kız ergenlerde, düşük sosyoekonomik düzey, şiddetli depresyon, düşük yaşam kalitesi algısı, ebeveynle olan ilişkide yüksek çatışma algısı, kimlik duygusuna ilişkin yaşanan sorunlar ve yüksek duygusal özerklik artmış intihar girişim riski ile ilişkili bulunmuştur. Bu değişkenlerden özellikle depresyon şiddeti ve ebeveynle yaşanan çatışma düzeyinin yüksek oluşunun, depresif kız ergenlerin intihar girişim riski üzerine anlamlı olarak etki ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Suicidal behavior is a general concept covering all of the behaviors and thoughts of suicide which includes ?the intention and desire of an individual to die?. The rapidly increasing adolescent suicide rates makes become more important to understand the developmental context of adolescent suicides. The aim of this study, was to determine the nature and developmental context of suicidal behavior and the effects of the clinical and developmental variables on suicide risk in depressed female adolescent patients. METHOD Female adolescents between 15-17 years of age who have applied to the Ege University Faculty of Medicine, Department of Child and Adolescent Psychiatry Unit for the first time with no psychological disturbance history formed the study sample (n=111). Among the females who were diagnosed with major depressive disorder with the usage of the semi-structured interview technique (K-SADS), the ones who have attempted suicide in the last 12 months formed the suicide attempt group (n=39), the ones who haven?t attempted suicide but thought about it in the last 12 months formed the suicide ideation group (n=40) and the ones who haven?t attempted and have not thought about suicide formed the depressed group with no suicidal behavior (n=32). Control group was formed by female adolescents with similar age, SES, parental educational and occupational status with no psychological or physical disturbance, suicidal behavior and/or NSSI history (n=46). Sociodemographic date survey, Socioeconomic Status Scale, Beck Depression Inventory, Parent-Adolescent Relationship Questionnaire (PARQ), Sense of Identity Assessment Form (SIAF), Emotional Autonomy Scale (EAS) and KINDL-Kiddo Quality of Life Instrument were all used in data collection. Suicide Assessment Survey which was developed by the the clinicians was also applied. RESULTS In our study, depressed female patients attempted suicide withouth making plans in an impulsive nature and many of them still continued to think about suicide after a failed suicide attempt. Adolescent stated family, friends and school problems as reasons for suicide attempts. The most common method for this group was self-poisoning with drugs which are easily available at home. Main suicide motivations for the female depressed adolescents were, a manifestation of emotional stress, loss of control in the face of stressful situations, perceived problems related to family and a wish for punishment of a certain individual they have problems with. Adolescents most frequently reported reasons for living as family and close friends. Specific plans and objectives, the perception of the future and a sense of responsibility for themselves were less oftenly reported as the reasons for living. Almost two thirds of the depressed female adolescents who have attempted suicide were reported to have a close friend who have attempted suicide. Ordinal regression analysis was made to determine the independent variables effecting on suicide attempt risk. Independent variables which are socioeconomic status, severtiy of depression, quality of life, parent-adolescent conflict, identity confusion and emotional autonomy were all determined to have a significant effect on the risk of suicide. According to the final analysis which included the examination of independent variables effecting on suicide risk; the severity of depression and the perceived parent-adolescent conflict were the two factors which had a statistically significant effect on the risk of suicide attempt for the depressed female adolescents. CONCLUSION In female adolescents with a diagnosis of major depressive disorder; lower socioeconomic status, severe depression, low perception of quality of life, high parent-adolescent conflict, identity confusion, and high emotional autonomy have all been associated with an increased risk of suicide attempt. Among these variables, in particular the severity of depression and the perceived parent-adolescent conflict were the two factors which had a statistically significant effect on the risk of suicidal attempt for the depressed female adolescents.