E vitamininin deneysel diyabetik sıçanların atriyal aktiviteleri üzerindeki etkilerinin elektrofizyolojik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of effects of vitamin E on atrial activities of experimental diabetic rats by electrophysiological techniques
- Tez No: 90477
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
64 6. ÖZET E VİTAMİNİNİN DENEYSEL DİYABETİK SIÇANLARIN ATRİYAL AKTİVİTELERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN ELEKTROFİZYOLOJİK YÖNTEMLERLE İNCELENMESİ Diyabetes mellitus uzun yıllardan beri tanınan ve yaygınlığı giderek artan metabolik bir hastalıktır. Uzun süreli komplikasyonlarının çeşitli dokularda yapı ve fonksiyon değişikliklerine neden olduğu bilinmesine karşın bu patolojilere yol açan mekanizmalar henüz tam olarak aydınlığa kavuşamamıştır. Diyabette, serbest yağ asitleri ve serbest radikal türevli bazı oksidanların üretiminin arttığı, oksidan stres oluştuğu ve bunların sonucu olarak kalp fonksiyonlarında bazı bozulmalar olduğu (diyabetik kardiyomiyopati gibi) gösterilmiştir. Bu çalışmanın ilk bölümünde streptozotocin 50 mg/kg dozda intraperitonal enjekte edilerek diyabet oluşturulmuş ve diyabetik kardiyomiyopati oluşumu kan şekeri düzeyi ölçülerek ve kalp dokusu histolojik olarak incelenerek doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
66 7. SUMMARY INVESTIGATION OF EFFECTS OF VITAMIN E ON ATRIAL ACTIVITIES OF EXPERIMENTAL DIABETIC RATS BY ELECTROPHYSIOLOGICAL TECHNIQUES Diabetes mellitus, is a metabolic disease which has been known for a long time and increasing in prevalence. Although it has long been known that diabetes cause various structural and functional changes in tissues, the mechanism of these pathological processes has not been identified yet. During diabetes, increased production of free fatty acids and oxidants cause oxidative stress and this results in disorders of cardiac functions. In the first part of the study experimental diabetes was produced by intraperitoneal injection of streptozotocin SO mg/kg and the resulting cardiomyopathy was confirmed by histological investigation of the cardiac tissue.