The effects of social media usage on e-commerce: Comparison of generation X, Y, Z
Sosyal medya kullanımının e-tı̇caret üzerı̇ndekı̇ etkı̇lerı̇: X, Y, Z kuşaklarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 904763
  2. Yazar: MERVE CİGERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT AKKARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İnsanların günden güne sosyal medya kullanımlarının artması ve sosyal medyada vakit geçirmeleri, bu platformlarda bir takım etkileyicilere maruz kalmalarına neden oluyor. Günümüz şartlarında sosyal medya kullanan bireyler, farkında olmadan bir ürün/hizmet hakkında bilgilendiriliyor ve bu durum aslında firmalar için gizli ya da doğrudan bir pazarlama stratejisine dönüşüyor. Bu etkileyicilere maruz kalan bireylerin sosyal medyadan ne düzeyde etkilendikleri ve bir davranış biçimi olarak satın alma davranışlarına nasıl etki ettiğine dair geçmişten günümüze yapılmış birçok çalışma bulunuyor. Ancak literatürde de belirtildiği gibi, bireylerin sosyal medya ve e-ticaret sitelerinin kullanımı üzerindeki alışkanlıkları 2022'de yaşanılan Pandemi sonrasında artış göstermiştir. Günümüzde kullanımı oldukça yaygın olan sosyal medyanın, e-ticaret siteleri üzerinden yapılan satın alma davranışlarında etkili olup olmadığını araştırmak ve jenerasyonlar arası farklılıkları tespit etmek bu çalışmanın ana amacıdır. Çalışma içerisinde yalnızca jenerasyon grupları değil, aynı zamanda cinsiyet, gelir seviyesi, eğitim durumu, aylık gelir ve sosyal medyada geçirilen sürelerdeki farklılıklar da incelenmiştir. 18 yaş üzeri 456 kişiye uygulanan anket sonuçları, SPSS istatistik programı yardımıyla test edilmiştir. Bulgular, sosyal medyanın e-ticaret sitelerinin kullanımı üzerinde jenerasyon grupları ve diğer gruplar arasında farklılıklar olduğunu göstermektedir. Tüm bulgulara research of the findings kısmında detaylıca yer verilmiş, sonuç kısmında da yeniden tartışılarak, yapılacak sonraki çalışmalar için yol gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing usage of social media by people day by day and spending time on social media tools lead them to be exposed to some influencers. In today's conditions, individuals using social media are informed about a product/service without realizing it, and this situation actually turns into a secret or direct marketing strategy for companies. There are many studies from past to present about how much individuals exposed to these influencers are affected by social media and how it affects their purchasing behavior as a behavior. However, as stated in the literature, the habits of individuals on the use of social media and e-commerce sites have increased after the Pandemic in 2022. It is the main purpose of this study to investigate whether the widespread use of social media today is effective in purchasing behaviors through e-commerce sites and to determine the intergenerational differences. In the study, not only generational groups but also differences in gender, income level, education status, monthly income, and time spent on social media were examined. The survey results applied to 456 people aged 18 and over were tested with the help of the SPSS statistics program. The findings show that there are differences between generational groups and other groups in the use of social media on e-commerce sites. All findings are detailed in the research of the findings section, and in the conclusion section, they are discussed again and guidance is provided for future studies.