Elektronik ortamda müzakerenin karar davranışı üzerinde etkileri
The effects of e-media usage on negotiators characteristics
  1. Tez No: 208819
  2. Yazar: TÜRKER KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ARTAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Müzakere gücün, kaynakların ve taahhütlerin sosyal bir iletisim ve etkilesimiçinde yürütüldügü bir süreçtir. Anlasma zeminin arandıgı bu süreç müzakerecilerinözelliklerine, probleme müzakerenin içerigine yogunlasmıstır. Önemli kararların birçogu insanların kısıtlı kaynakları kullanmak ve paylasmak oldugundan dolayı müzakereedilir.Is yasamında teknolojinin giderek yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte ticaretinetkin ve verimli olması için elektronik ortam kullanımı artma egilimindedir.Elektronikortamda müzakerecilere verilecek destek günümüzün elektronik ticareti için en önemlikonulardan biridir. Bununla birlikte yapılan birçok düzenleme otomatizasyon üzerineyogunlasmısken elektronik ortama yönelik az sayıda tasarıyla karsılasılmaktadır.Elektronik müzakere sistemleri müzakere süreci içerisinde farklı roller üstlenebilirler.Bunlar taraflar arasında iletisimin kurulması, müzakereciye karar destegininsaglanması, taraflara anlasma zemininin bulunması için yardımcı olurken bazıfonksiyonlarında otonom olarak saglanmasıdır. Bu tezin genel hatları itibariyle bulmayaçalıstıgı elektronik ortamda müzakerenin karar davranısı üzerinde etkileridir.Elektronik ortamda müzakere modeli müzakerecilere stratejilerinin, taktiklerinin veözel hareketlerin seçimleri arasında uyum saglamalarına yardımcı olur. Bu bir çokislemin otomatik hale getirilirken çok az sayıda çabanın elektronik müzakere tasarımınayöneldigi bir durumdur. Bu çalısmada elektronik ortamında müzakere sürecininiçerisinde müzakerecilerin tercihleri bulunmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Negotiation is a process of social interaction and communication that involvesdistribution and redistribution of power, resources, and commitments. This process isstructured on the negotiators? characteristics, the problem and the context in which anagreement is sought. Many important decisions have to be negotiated because peopleneed to share and distribute scarce resources. With the expanding usage of technology inbusiness, organisations tent to use electronic media to make their business transactionseffective and efficient. Support for negotiations in electronic markets is one of theprimary issues in today?s e-commerce research. Whereas most activities are focused onautomation aspects, only few efforts address the design of electronic negotiations.Electronic negotiating systems can have several roles in the negotiation process,including facilitating communication between the parties, providing decision support tothe individual negotiator, aiding the parties in their search for agreements, andundertaking some or all activities autonomously The frame work of this thesis is to findout the effects of e-medıa usage on negotıators characteristics . Negotiating in e-mediamodel provides the framework and helps the negotiators to orient themselves in theirselection of strategies, tactics and specific activities. Whereas most activities are focusedon automation aspects, only few efforts address the design of electronic negotiations. Inthis work