Çanakkale kent tarihi ve Calvert ailesi
Çanakkale city story and the Calvert family
- Tez No: 904785
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAYY ALİM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çanakkale şehrinin ve şehrin bulunduğu bölgenin tarihi, bölgede yapılan araştırmalarla elde edilen bulguların kanıtladığı gibi insanın ilk alet yaptığı dönemlere kadar uzanmaktadır. Günümüzde acımasızca yok edilen geniş ormanlarla kaplı, değerli madenlerin içinden süzülen sıcak soğuk su kaynaklarını barındıran, dağların içinden çıkan akarsuların beslediği verimli ovalardaki küçük yerleşim birimleri binlerce yıl içinde şehirlere dönüşmüştür. Troya bu şehirlerden biridir. Antik Dönem'de Homeros,“Troya Savaşı”efsanesini döneminin yöneticilerine aktarır ve zamanla yazıya geçen efsane günümüze kadar ulaşan ilk edebi eser sayılır. Batı Yazını'nın ve tarihinin kökeni Troya'da aranmaktadır. Yüzlerce yıl gezginler bu efsanede gizlenmiş hazinenin peşinden bölgeye gelir. Hazine, bizzat bölgenin kendisidir. Calvert Ailesi, aldıkları eğitimin temelinde yer alan antik dönem efsanelerinin kaynağı olan bu topraklara 1830'larda Malta'dan gelerek yerleştiler. İngiltere'nin dünyaya yayılmasının doruk zamanlarında Bölge, Doğu ve Batı'nın Kuzey ve Güney'in, ayrıca bilim insanlarının önemli geçiş noktalarından olmuştur. Diplomasiye hizmet eden bütün alanlarda bilgi ve birikim sahibi olarak birçok dil bilen Calvert Ailesi'nin üyeleri olan yedi kardeş, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde uzun yıllar etkin rol oynamıştır. Bu çalışmanın amacı, Çanakkale bölgesinin coğrafyasına, tarihine genel bir bakışı sunmak ve bu tarih içinde bir dönem yer alan Calvert Ailesi'nin literatür taraması sonucu ulaşılan, Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde sürdürdükleri çalışmalarını aktarmaktır.
Özet (Çeviri)
The history of the city of Çanakkale and the region where the city is located, as evidenced by the findings obtained from research conducted in the region, dates back to the times when humans first made tools. Today, small settlements in fertile plains covered with vast forests that are ruthlessly destroyed, containing hot and cold water sources filtering through valuable minerals, and fed by streams originating from mountains, have turned into cities over thousands of years. Troy is one of these cities. In ancient times, Homer conveyed the legend of the“Trojan War”to the rulers of his time, and over time, the legend, which was written down, is considered the first literary work to have survived to the present day. The origin of Western Literature and history is sought in Troy. For hundred of years, travelers have come to the region in search of the treasure hidden in this legend. The treasure is the region itself. The Calvert Family settled in these lands, which were the source of the ancient legends that formed the basis of their education, from Malta in the 1830s. During the peak of England's expansion into the world, the region was an important transition point fort he East and West, the North and South, and also for scientists. The six brothers and one sister, members of the Calvert Family, who were knowledgeable and experienced in all areas of diplomacy and spoke many languages, played an active role in the last periods of the Ottoman Empire for many years. The aim of this study is to present a general overview of the geography and history of the Çanakkale region and to convey the activities of the Calvert Family, who took part