Kent imajı ve kentsel doku bağlamında Çanakkale kent merkezinin irdelenmesi
Exploring downtown Çanakkale Image of the city and it's urban fabric
  1. Tez No: 237139
  2. Yazar: FATMA EREN GÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİDE ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yasayan bir organizma olarak tanımlanan kent strüktürü; kentin yapısına iliskin özellikleriifade etmektedir. Gelenekler, degerler, sosyal ve mekansal gereksinimlerin kentte temsiledildikleri biçimler, insan yasantısı etkileyen ve yönlendiren etmenler haline gelmektedir.Rossi'nin kenti; ?açık seçik fakat herkesin farklı biçimde gördügü bir halı desenine?benzetmesi gibi bu belirleyicilerin algılanması ve insanlarda olusturdukları imajlar dakisinin belegine farklı yansımalar olusturmaktadır. Kenti okumak, bu dinamik örüntüleragındaki ögelerin birbiri arasındaki iliskilerini çözümlemeye dayanmaktadır.Arastırmada; kentler, özellikleri, gelisim süreçleri, algı, imaj ve çevresel imajla ilgilikuramlara yer verilmis ve çalısma bu ana çatkı üzerinden desteklenerek degerlendirmelereulasılmıstır. Arastırma, Çanakkale kentinin, geçmis ve bugünden gelen imajlarını okumayadayanmakta ve kent merkezinin analizinde farklı yaklasımlar kuramsal temel olarakalınmaktadır. Tarihi kent merkezi ve yakın çevresinin zamana baglı mekansal olusumu, K.Lynch'in kent imajı ögeleri, R. Trancik'in kentsel doluluk bosluk tiplerinin temel alındıgıanalizlerle alana farklı ölçeklerden yaklasılarak irdelenmistir.Sonuç bölümünde çalısma alanına iliskin mekânsal analizlerin sonuçları ortaya konularakÇanakkale kent merkezi ve yakın çevresi, kentin gelisim süreci içinde, çevre imajı ve kentdokusu baglamında degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
City structure that is defined as a living organism, expresses features of the city?s structure.Traditions, values, social and spatial needs are represented in a city become factors ofeffecting and guiding people?s lives. As Rossi compares the city to a `carpet figure that isclear but everyone sees it differently?, perception of these significations and images becomedifferent reflections at each person?s memory. Urban reading is based on analysis of therelation between these dynamic components of the elements.In the research, there are theories about the cities, their properties, development processes,perception, image and environmental images; and at this study, some evaluations aredetermined with supports on this main winding key. Research is based on readingÇanakkale city?s images that are coming from past and today; and at the downtownanalysis, different approaches are used as theoretical principles. Spatial formation related totime of historical downtown and its nearby places? are examined with different analysis ofK.Lynch?s urban image elements and R.Trancik?s urban solid-void types.In the conclusion; Çanakkale downtown and its nearby places are evaluated withenvironment image and urban pattern within the city?s development process, which isexposed the results of spatial analysis of the study.