Understanding the conservation process of gallipoli historical site
Gelı̇bolu tarı̇hı̇ alanının koruma sürecı̇nı̇ anlamak
- Tez No: 592128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Dünya tarihinde savaşlar, göç hareketleri, soykırımlar, doğal felaketler gibi farklı birçok olay yer etmiştir. Tarih boyunca insanlar çeşitli nesnelere ve mekânlara hatırlamak ve hatırlatmak için çeşitli değerler atfetmiş, bu değerleri geleceğe ulaştırmayı amaçlamış ve böylece koruma alanı geçmişten günümüze dek evirilmiştir. Bu çalışma, I. Dünya Savaşı Çanakkale Savaşlarının gerçekleştiği mekân olarak uluslararası ölçekte tanınan Gelibolu Tarihi Alanı üzerinden koruma sürecini anlamayı amaçlamaktadır. Dünya siyasi tarihine yön vermiş olan Çanakkale Savaşları insanlık tarihinde savaş ve barış kavramlarının düşünülmesine katkı sunmaktadır. Türkiye'de yer alan Gelibolu Tarihi Alanı özellikle Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda ülkeleri açısından özel bir öneme sahip olup, alanda 1970'li yıllardan beri koruma ve yönetim politikaları sürdürülmektedir. Çalışma kapsamında, Gelibolu Tarihi Alanının koruma sürecini kapsamlı biçimde anlamak açısından Burra Tüzüğü (2013) ve değer odaklı koruma yaklaşımı bakış açısı benimsenmiştir. Alanın tarihsel geçmişi, kültürel ve doğal varlıkları, kullanımı, kullanıcıları ve ilişkileri, alanla ilişkilenen diğer alan ve objeler, ulaşım sitemi ve altyapısı, riskleri, paydaşları, yönetim yapısı ve kaynakları incelenmiştir. Daha sonra, alanın değerleri analiz edilmiş, alan yönelik kısıtlılıklar, zorunluluklar, sorunlar ve olanaklar değerlendirilmiştir. Son olarak, yapılan analiz ve çıkarımlar doğrultusunda alanın korunmasına yönelik ilk öneriler geliştirilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma ülkeler, toplumlar ve topluluklar arasındaki dostluk ilişkileri ile dünyada barış düşüncesinin gelişimini destekleyen Gelibolu Tarihi Alanının koruma sürecinin anlaşılmasına katkı sunmayı amaçlamıştır. Alanın koruma süreci, Türkiye'deki genel koruma süreci ve uluslararası yaklaşımlar gözetilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Various events took place in world history such as wars, migrations, genocides, and disasters. Throughout history, people have attributed values to objects and places to remember and to be remembered, aimed to transmit these values to the future, hence, the conservation field has evolved. This study aims to understand the conservation process in the Gallipoli Historical Site, which is internationally recognized as the place of the Gallipoli Campaign of WWI. The Gallipoli Campaign affected the world political history and contributes to consideration of war and peace in human history. Located in Turkey, the Gallipoli Historical Site has a special significance for Turkey, Australia, and New Zealand. Conservation and management policies have been carried out since 1970s. Within the scope of this study, The Burra Charter (2013) and value-centered conservation approach were adopted to comprehensively understand the conservation process. The historical background, cultural and natural assets, use, users and associations, related places and objects, transportation and infrastructure, risks, stakeholders, management and resources were investigated. Then, values of the place were assessed, and the obligations, constraints, problems, and opportunities were evaluated. Finally, in line with the analysis and inferences, the preliminary policies were proposed for conservation of the place. In consequence, this study aims to contribute to the understanding of conservation process of Gallipoli Historical Site, which supports the friendships between countries, societies and communities and development of the idea of peace in the world. The conservation process of place was assessed within the general conservation process in Turkey and considering international approaches.