Vezirköprü ilçesi makrofungus çeşitliliği
Macrofungus diversity of Vezirköprü, Samsun province
- Tez No: 904815
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜRKEKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Samsun ili Vezirköprü ilçesi sınırları içerisinde yer alan makrofungus çeşitliliğini belirlemeye yönelik yapılmıştır. 2023-2024 yılları arasında yapılan arazi gezileri sırasında tespit edilen makrofungus örneklerinin resimleri çekilmiş olup bazı morfolojik ve ekolojik özellikleri not edilmiştir. Alınan örneklerinin yapılarının bozulup zarar görmemeleri için kâğıtlara sarılmış ve bir kutu içerisinde laboratuvara getirilmiştir. Arazide toplanan Makrofungus örneklerinin spor izleri alınmış bir kurutucu ile kurutulmuştur. Örneklerin mikroskobik özellikleri kuru örnekler üzerinden uygun kimyasallar ve ışık mikroskopu kullanılarak belirlenmiştir. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucunda 2 bölüm, 4 sınıf, 9 takım, 36 familya ve 54 cins içerisinde dağılım gösteren 90 tür tespit edilmiştir. Teşhisi yapılan makromantar türlerinden 3'ü (% 3) Ascomycota, 87'sı (% 97) Basidiomycota bölümlerine aittir. Bunlardan 31'i yenen, 39'si yenmeyen ve20'sı zehirli özellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the macrofungal diversity of Vezirköprü, located within the borders of of Samsun province. Color pictures of macrofungi samples detected during field trips between 2023-2024 were taken, and than their ecological characteristics and some morphological features were noted. Macrofungi specimens were wrapped in paper to avoid damage and brought to the laboratory in a box. Spore prints of the macrofungus specimens were taken and dried with an electric heater. The microscopic properties of the samples were determined on dry samples using suitable chemicals and light microscopy. As a result of field and laboratory studies, 90 species belonging to 2 divisions, 4 classis, 9 ordes, 36 families and 54 genera were identified. Of the identified macrofungi species, 3 (%3) belong to Ascomycota, 87 (%97) to Basidiomycota. Of these, 31 were edible, 39 inedible and 20 poisonous.