Vezirköprü ilçesi Güldere ve İmircik köylerindeki Alevî vatandaşlarımızın dinî inanç ve yaşayışları
Vezirköprü county citizens of Alevis Güldere and İmircik village of religious belief and life
  1. Tez No: 253014
  2. Yazar: METİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Alevîlik, öteden beri ve özelliklede günümüzde ülkemizin önemli güncel konularından biridir. Bu bağlamda ?Samsun İli Vezirköprü İlçesi Güldere Ve İmircik Köylerindeki Alevî Vatandaşlarımızın Dini İnanç Yaşayış Ve Ritüelleri? konulu bu çalışmamızla toplumumuzun dini ve sosyal yönden tanınmasına katkıda bulunmayı hedefledik.Araştırmamızın amacı; Alevî inanç ve kültürünün araştırma alanımız olan Alevi köylerindeki vatandaşlarımız arasında nasıl yaşatıldığını, bu yöredeki Alevi toplumun dini inançları, ibadetleri algılama ve yorumlama biçimlerini, yaşayışlarını, örf ve adetlerini ortaya koymaktır.Çalışmamızı, Samsun ili Vezirköprü ilçesi Güldere ve İmircik köylerindeki Alevi vatandaşlarımız arasında katılma yoluyla doğrudan gözlem, kaynak kişilerle mülakat ve anket tekniğini kullanarak gerçekleştirdik. Anketten elde ettiğimiz bulguları, Örneklem ile ilgili bulgular, inançlar ile ilgili bulgular, yaşayış ve ritüeller ile ilgili bulgular olmak üzere üç grupta değerlendirdik. Mülakatlardan elde edilen veriler ise hiçbir değişikliğe uğratılmadan olduğu gibi aktarılmış, elde edilen bilgiler tasviri olarak ifade edilmiştir.Araştırmamızın neticesinde araştırma alanımız olan köylerdeki Alevi vatandaşlarımızın dini inanç yaşayış ve ritüellerinin genel anlamda Sünnilikle aynı paralelde olmakla beraber yer yer bazı farklılıklar arz ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
İn addition, and especially today Alevisim impotatnt issues our country is one of of the current. İn this contex ? Samsun province Vezirköprü county citizens of Alevis Güldere and religious belief in İmircik village of life and rituel on? religious and social aspects of our society from these studies we recognize we have aimed to contribute to.The goal of our research, Alevi faith and culture of our areas of research in Alevi villages amog citizens has been experiencing how this region of the Alevi community in religious belief, worship detect and interpret the way, the life, the custom is to put out.Our work, a town of Samsun prowince Vezirköprü Alevi citizens in willages among Güldere and İmircik direct observation trough participation, resources and interviews with people who have achieved using the survey techinigiue. The findings from the survey, sample-related findings, beliefs abaut the findings, findings related to life and ritual in the there groups were evaluated. The data abtained from the interview is subject to change without any as been transferred, the information obtained was expressed as description.Our research in the field as a result of our research in the village life and ritual, of Alevi religious beliefs of citizens in general to be in parallel with the some Sünnilik teheir are some differences were found.