Hidrotermal yöntemle metakrilat bazlı polimer nanokompozitlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of polymeric nanocomposities based on the methacrylate by hydothermal method
- Tez No: 904833
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada metakrilat bazlı yeni bir sentetik polimer olan poli(2-(3,5-dikloroanilino)-2-oksoetil 2-metilprop-2-enoat) (PDCOEMA) sentezlendi ve karakterize edildi. PDCOEMA'nın kitosan (CS) ile karışımı hidrotermal yöntemle hazırlandı ve DSC tekniği bunun oluşumunu doğruladı. PDCOEMA'nın CS'nin termal stabilitesini ve cam geçiş sıcaklığını (Tg) arttırdığı gözlendi. PDCOEMA-CS karışımının Tg değeri en yüksek ZnO NP katkı oranıyla yaklaşık 7 oC artırıldı. Yeşilsentezle üretilen ZnO NP'lerin farklı ağırlık oranlarında hidrotermal yöntemle PDCOEMA-CS karışımına eklenmesiyle PDCOEMA-CS/ZnO nanokompozitleri hazırlandı. TGA ile belirlenen nanokompozitlerin termal kararlılıklarının CS'ye göre önemli ölçüde arttığı gözlenmiştir. CS'nin başlangıç bozunma sıcaklığı 270 oC iken DCOEMA ile harmanlandıktan sonra bu değer 293 oC'ye, %7 ZnO NP ilavesi ile ise 317 oC'ye çıkmıştır. PDCOEMA, CS, PDCOEMA-CS karışımı ve nanokompozitlerin antimikrobiyal, antikanser, sitotoksik, antioksidan ve yara iyileştirici özellikleri de belirlendi. Elde edilen sonuçlar CS'ye göre PDCOEMA-CS ve nanokompozitlerin oksidan ve antimikrobiyal etkinliğinin arttığını göstermektedir. Ayrıca PDCOEMA-CS kompozitinin yara iyileştirici etkisi ve etkinliği olduğu belirlendi. Sonuçlar, üretilen malzemelerin CS bazlı yeni ürün geliştirilmesine katkı sunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, poly(2-(3,5-dichloroanilino)-2-oxoethyl-2-methylprop-2-enoate) (PDCOEMA), a new synthetic polymer based on methacrylate, was synthesized and characterized. The blend of PDCOEMA with chitosan (CS) was prepared by the hydrothermal method and the DSC technique confirmed its formation. It was observed that PDCOEMA increased the thermal stability and glass transition temperature (Tg) of CS. The Tg value of the PDCOEMA-CS blend was increased at about 7 oC with the highest ZnO NPs contribution rate. PDCOEMA-CS/ZnO nanocomposites were prepared by adding ZnO NPs produced by biosynthesis at different weight ratios to the PDCOEMA-CS blend by hydrothermal method. When the thermal stability of nanocomposites determined by TGA was examined, it was observed that it increased significantly compared to CS. While the initial decomposition temperature of CS was 270 oC, this value increased to 293 oC after blending with DCOEMA, and to 317 oC with the addition of 7% ZnO NPs. Antimicrobial, anticancer, cytotoxic, antioxidant, and wound healing properties of PDCOEMA, CS, PDCOEMA-CS blend, and nanocomposites were determined. According to the obtained results, it was observed that nanocomposites containing 5% and 7% ZnO NPs showed good anticancer activity against A549 cells at a dose of 10 µg/mL. The results show that the produced nanocomposites can contribute to developing CS-based materials.