Derivation of paratyhroid organoids from human induced pluripotent stem cells
İnsan uyarılmış pluripotent kök hücrelerden paratiroid organoidi eldesi
  1. Tez No: 904840
  2. Yazar: SELİNAY ŞENKAL TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞEGÜL DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Paratiroid bezlerinin birincil rolü, paratiroid hormonu (PTH) salgılanması yoluyla kalsiyum homeostazını korumaktır. Paratiroid hücrelerinin in vitro sınırlı çoğalma kapasitesi ve etkili farklılaşma protokollerinin eksikliği, hücre tedavisi seçeneklerinin oluşturulmasını engellemektedir. Bu çalışmada, matris tabanlı 3B kültür sistemi kullanarak insan kaynaklı pluripotent kök hücrelerden (iKPKH'ler) paratiroid organoidlerini başarıyla ürettik. 20 günlük farklılaşma protokolünün sonunda, paratiroid organoidleri belirgin 3B paratiroid morfolojisi sergiledi. Stereomikroskop, taramalı elektron mikroskobu ve transmisyon elektron mikroskobu analizleri, paratiroid hücrelerinin hücre içi yapılarının insan paratiroid hücresel morfolojisine benzediği hücre katmanlarının 3B düzenlemesini gösterdi. RNA dizilimi ve LC-MS/MS dahil olmak üzere kapsamlı moleküler analizler, organoidlerde paratiroid ile ilgili önemli belirteçlerin ifadesini doğruladı. Olgun paratiroid organoidlerinde CasR, CxCr4, Gcm2 ve PTH'nin protein ekspresyonu gözlendi. Paratiroid organoidlerimiz, PTH salgıladı, aktif hücreler arası kalsiyum sinyallemesi gösterdi ve sekretomları yoluyla osteogenik farklılaşmayı indükledi. Bu organoidleri paratiroidektomize edilmiş sıçanlara naklederek paratiroid organoidlerinin doku bütünleşme potansiyelini belirledik. Organoid nakledilen hayvanlar, kontrol hayvanlarına kıyasla PTH ile ilişkili belirteçlerde (CasR,CxCr4, Foxn1, Gcm2 ve PTH) önemli artışlar gösterdi. Organoid nakledilen hayvanlarda PTH salgılanması tespit edildi. Bulgularımız paratiroid organoid kültüründe önemli bir ilerlemeyi temsil ediyor ve hipoparatiroidizm dahil olmak üzere PTH ile ilişkili hastalıkların tedavisi için uygulanabilir bir hücresel tedavi sunuyor.
Özet (Çeviri)
The primary role of the parathyroid glands is to maintain calcium homeostasis through the secretion of parathyroid hormone (PTH). The limited proliferative capacity of parathyroid cells in vitro and the lack of efficient differentiation protocols hinder the generation of cell therapy options. In this study, we successfully generated parathyroid organoids from human induced pluripotent stem cells (hiPSCs) using a matrix-based 3D culture system. After 20 days, the parathyroid organoids exhibited distinct 3D parathyroid morphology. Stereomicroscope, scanning electron microscopy (SEM), and transmission electron microscopy (TEM) analysis demonstrated the 3D arrangement of the cell layers in which intracellular structures of parathyroid cells resemble human parathyroid cellular morphology. Comprehensive molecular analyses, including RNA sequencing and LC-MS/MS, confirmed the expression of key parathyroid-related markers in organoids. Protein expression of CasR, CxCr4, Gcm2, and PTH were observed in mature parathyroid organoids. Parathyroid organoids secrete PTH, demonstrate active intercellular calcium signaling, and induce osteogenic differentiation via their secretome. We determined the tissue integration potential of parathyroid organoids by transplanting these organoids into parathyroidectomized rats. The organoid transplanted animals showed significant elevations in PTH-related markers (CasR, CxCr4, Foxn1, Gcm2, and PTH) compared to the control animals. PTH secretion was detected in organoid-transplanted animals. Our findings represent a significant advancement in parathyroid organoid culture and might offer a viable cellular therapy for treating PTH-related diseases, including hypoparathyroidism.