Yoğun bakım hemşirelerinin tıbbi hata tutumları ile hasta güvenliği kültürü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between medical error attitudes of intensive care unit nurse and patient safety culture
  1. Tez No: 904841
  2. Yazar: SÜMEYYA CİĞAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER BERNA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada yoğun bakım hemşirelerinin tıbbi hata tutumları ile hasta güvenliği kültürü arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma evrenini İstanbul'da bir üniversite Hastanesi'nin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 200 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmada evreninin tamamına ulaşılması amaçlanmış ve tam sayım yöntemi ile örneklem seçim yöntemine gidilmeyerek kriterlere uyan ve eksiksiz form dolduran, araştırmanın uygulandığı tarihlerde yıllık izinde olmayan ve onam formunu kabul eden 165 hemşire (%82,5) çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmanın verileri,“Kişisel Bilgi Formu”,“Tıbbi Hata Tutum Ölçeği (THTÖ)”ve“Hasta Güvenliği Kültürü Ölçeği (HGKÖ)”kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. Tıbbi Hatalarda Tutum Genel puanı 3,743 (SS = 0,442), Hasta Güvenliği Kültürü Genel puanı 3,103 (SS = 0,512) olarak bulunmuştur. Çalışmaya katılan hemşirelerin %73,9'u (n=122) kadın, %77'si (n=127) 21-30 yaş aralığında ve %67,3'ü (n=111) lisans mezunudur. THTÖ toplam puanları bakımından kadınların, tıbbi hata yaptıklarını ifade eden ve tıbbi hata yapıldığına şahit olan katılımcıların puanlarının yüksek olduğu saptanmıştır. Eğitim almak isteyen hemşirelerin puanları daha yüksek bulunmuştur. Çalışılan birime bakımından ise pediatri yoğun bakım ünitesinin ortalama puanı diğerlerinden yüksek bulunmuştur. Bu farklar istatistiksel olarak anlamlıdır. Eğitim durumu ön lisans olanlar ve çalıştığı birimden memnun olan hemşirelerin HGKÖ'nün çalışan eğitimi alt boyutunun daha yüksek olduğu ve anlamlı fark yarattığı bulunmuştur. HGKÖ ile THTÖ Genel puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (r =-0,011, p = 0,887). Ancak, HGKÖ genel puanlarının Tıbbi Hata Algısı alt boyutu ile arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bakım ortamı alt boyutunun, THTÖ genel puanı ve tıbbi hata nedenleri alt boyutu arasında negatif korelasyon bulunmuştur. HGKÖ alt boyutu olan yönetim ve liderlik, çalışan davranışı, ii olay ve hata raporlama ile tıbbi hata algısı arasında pozitif ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Bu araştırma hemşirelerin tıbbi hatalara yönelik genel tutumlarının olumlu olduğunu, tıbbi hatalara yönelik tutum ile hasta güvenliği kültürü arasında belirli boyutlarda anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar aynı zamanda hemşirelerin tıbbi hataları algılayış biçimlerinin genel hasta güvenliği kültürünü olumlu yönde etkileyebileceğini, bakım ortamının iyileştirilmesinin ise tıbbi hatalara yönelik tutumları olumlu yönde etkileyebileceğini de göstermiştir. Özellikle eğitim programları ve çalışma ortamının iyileştirilmesi ile bu alanlarda farkındalığın ve olumlu tutumların artırılması hedeflenmelidir. Bu bulgular, hasta güvenliğinin artırılması ve tıbbi hataların önlenmesi için hemşirelerin bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine yönelik stratejilerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between intensive care nurses' attitudes towards medical errors and the culture of patient safety. The population of the study consists of 200 nurses working in the intensive care units of a university hospital in Istanbul. The aim was to reach the entire population, and a full census method was employed instead of a sampling method. The sample of the study consisted of 165 nurses (82.5%) who met the criteria, filled out the forms completely, were not on annual leave during the data collection period, and agreed to the consent form. Data were collected face-to-face using the“Personal Information Form,”the“Medical Error Attitude Scale (MEAS),”and the“Patient Safety Culture Scale (PSCS) The average score for the General Attitude towards Medical Errors was found to be 3.743 (SD = 0.442), and the overall score for Patient Safety Culture was 3.103 (SD = 0.512). Among the nurses participating in the study, 73.9% (n = 122) were women, 77% (n = 127) were between the ages of 21 and 30, and 67.3% (n = 111) were university graduates. It was determined that the total THTÖ (Medical Error Attitude Scale) scores were higher for women, participants who admitted making medical errors, and those who had witnessed medical errors. Nurses who expressed a desire for further education also had higher scores. Among the units, the Pediatric Intensive Care Unit had the highest average score, which was statistically significant. The education level of those with an associate degree and nurses satisfied with their working units scored significantly higher in the ”staff education“ subscale of the Patient Safety Culture Scale (HGKÖ). No significant correlation was found between the overall scores of HGKÖ and THTÖ (r = -0.011, p = 0.887). However, there was a positive and significant relationship between the overall scores of HGKÖ and the ”Medical Error Perception“ subscale. A negative correlation was found between the ”Care iv Environment“ subscale and the overall THTÖ score as well as the ”Medical Error Causes“ subscale. Additionally, there was a positive and significant relationship between the ”Management and Leadership,“ ”Employee Behavior,“ and ”Event and Error Reporting“ subscales of HGKÖ and the ”Medical Error Perception" subscale. This study has shown that nurses generally have a positive attitude towards medical errors, and there are significant relationships between attitudes toward medical errors and specific dimensions of patient safety culture. These findings also suggest that nurses' perceptions of medical errors can positively influence the overall patient safety culture, and improving the care environment can positively impact attitudes towards medical errors. Specifically, it should be targeted to increase awareness and foster positive attitudes through educational programs and improvements in the working environment. These findings underscore the importance of strategies aimed at enhancing nurses' knowledge and skills to improve patient safety and prevent medical errors.