Kolorektal kanser hastalarında preoperatif nütrisyonel durum, vücut kompozisyonu ve sistemik inflamatuar yanıtın postoperatif sonuçlar üzerine etkisi
Effect of preoperative nutritional status, body composition and systemic inflammatory response on postoperative outcomes in colorectal cancer patients
- Tez No: 904839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FİSUNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
. Kolorektal kanser, yüksek mortalite oranları ile dünya genelinde yaygın bir malignitedir ve cerrahi, temel tedavi yaklaşımıdır. Bu çalışmanın amacı preoperatif nütrisyonel durum, vücut kompozisyonu, sistemik inflamatuar yanıt ve diyet inflamatuar indeksin postoperatif sonuçlar üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışma Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde yürütülmüştür. Neoadjuvan tedavi almamış ve metastazı bulunmayan, 76'sı erkek ve 45'i kadın olmak üzere toplam 121 kolorektal kanser hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Preoperatif nütrisyonel durum Malnütrisyon Üzerine Küresel Liderlik Girişimi (GLIM) kriterleri ve Hasta Odaklı Subjektif Global Değerlendirme (PGSGA) ile; sistemik inflamatuar yanıt Nötrofil Lenfosit Oranı (NLR), Delta Nötrofil İndeksi (DNI) ve Prognostik Nütrisyonel İndeks (PNI) ile; vücut kompozisyonu bilgisayarlı tomografi (CT) ile değerlendirilmiştir. Bilgisayarlı tomografi görüntülerine dayalı vücut kompozisyonu analizi ile viseral ve subkutan obezite tanımlanmıştır. Avrupa Yaşlılarda Sarkopeni Çalışma Grubu (EWGSOP2) kriterlerine göre sarkopeni belirlenmiş ve 24 saatlik besin tüketim kayıtlarından enerjiye göre uyarlanmış Diyet İnflamatuvar İndeks (E-DII) hesaplanmıştır. Çalışmanın postoperatif sonuç parametrelerini komplikasyonlar, hastanede yatış süresi ve yaşam kalitesi oluşturmaktadır. Hastaların yaş ortalaması 62,3±12,1 yıl olup, %32,2'sinde komplikasyon gelişmiş ve %51,2'sinde uzun süreli hastane yatışı gözlenmiştir. Preoperatif dönemde hastaların %45,5'inde GLIM kriterlerine göre malnütrisyon, %15,7'sinde sarkopeni, %54,5'inde viseral obezite ve %53,7'sinde subkutan obezite tespit edilmiştir. Malnütrisyonlu bireylerde, malnütrisyonlu olmayanlara kıyasla komplikasyon ve uzun süreli hastane yatış oranı daha yüksek, yaşam kalitesi ise daha düşük bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is a common malignancy worldwide with high mortality rates and surgery is the main approach to treatment. The aim of this study was to investigate the effects of preoperative nutritional status, body composition, systemic inflammatory response and dietary inflammatory index on postoperative outcomes. The study was conducted at Ankara Bilkent City Hospital. A total of 121 colorectal cancer patients, 76 males and 45 females, who had not received neoadjuvant therapy and had no metastasis, were included in the study. Preoperative nutritional status was assessed by Global Leadership Initiative on Malnutrition (GLIM) criteria and Patient-Generated Subjective Global Assessment (PG-SGA); systemic inflammatory response by Neutrophil Lymphocyte Ratio (NLR), Delta Neutrophil Index (DNI) and Prognostic Nutritional Index (PNI); and body composition by computed tomography (CT). Visceral and subcutaneous obesity were defined through body composition analysis based on CT images. Sarcopenia was determined according to the European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP2) criteria, and the energy-adjusted Dietary Inflammatory Index (E-DII) was calculated from 24-hour dietary intake records. The postoperative outcome parameters of the study include complications, length of hospital stay, and quality of life. The mean age of the patients was 62.3±12.1 years, 32.2% developed complications and 51.2% had prolonged hospitalization. In the preoperative period, malnutrition was detected in 45.5% of the patients according to the GLIM criteria, sarcopenia in 15.7%, visceral obesity in 54.5%, and subcutaneous obesity in 53.7%. In malnourished individuals, the frequency of complications and prolonged hospital stays was higher, while quality of life was lower compared to nonmalnourished individuals (p0.05).