Determination of morphological, physiological, and agronomical responses of potato genotypes to heat
Patates genotiplerinin yüksek sıcaklık stresi, ne morfolojik, fizyolojik ve agronomik tepkilehigh-temperaturesi
  1. Tez No: 904910
  2. Yazar: ERIC KUOPUOBE NAAWE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Küresel ısınma çağında, patates ıslahında en kritik hedefler arasında yüksek sıcaklığa dayanıklı patates çeşitlerinin yetiştirilmesi yer almaktadır. Bu çalışma, yüksek sıcaklığın tarla koşullarında patates genotiplerinin morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal ve agronomik özellikleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Tarla denemeleri 2022 ve 2023 yıllarında iki farklı sıcaklık uygulaması (ortam sıcaklığı ve yüksek sıcaklık) ana parsellere ve 29 patates genotipi alt parsellere gelecek şekilde bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Yüksek sıcaklığın patates genotiplerinin çoğu morfolojik, fizyolojik ve tarımsal özellikleri üzerinde olumlu etkiler yarattığını göstermiştir. Ancak, biyokimyasal analizler, sıcaklık stresi koşullarında stres sinyal moleküllerinde ve antioksidan enzim aktivitesinde artış olduğunu ortaya koymuştur.. Yüksek verimli ve sıcaklığa toleranslı genotipleri belirlemek için çeşitli stresi indeksleri hesaplanmış ve küme analizi yapılmıştır. Isıya dayanıklı patates genotipleri, ısı stresi altında antioksidan enzim aktivitesini artırarak reaktif oksijen türlerine (ROS) karşı etkili bir savunma mekanizmasına sahiptir. Bu çalışma, daha sıcak bir ortam yaratmak için açık kenarlı şeffaf polietilen seralar inşa etmenin, saha koşullarında ısıya dayanıklı patates genotiplerini seçmek için etkili bir strateji olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
In the era of global warming, breeding heat-resilient potato varieties is among the most critical goals in potato breeding. This study aimed to evaluate the effect of elevated temperature on the morphological, physiological, biochemical and agronomic characteristics of potato genotypes under field conditions. The field experiments were conducted using a split-plot design with two temperature treatments (ambient and elevated temperature) as main plots and 29 genotypes as sub-plots, each with three replications, in 2022 and 2023. An open-sided polyethylene high tunnel was constructed adjacent to the open field to increase the temperature. This setup raised the ambient temperature by approximately 6–10 °C from planting to harvest, varying depending on the date and time of day. The results indicate elevated temperature effectively promoted potato genotypes' morphological, physiological and antioxidant enzyme activities. Different stress indices were calculated and a cluster analysis was performed to identify high-yielding and tolerant genotypes. Heat-tolerant potato genotypes possess an efficient defence mechanism against reactive oxygen species (ROS) by enhancing the antioxidant enzyme activity under heat stress. This study demonstrates that constructing open-sided clear polyethylene greenhouses to create a warmer environment is an effective strategy for selecting heat-resilient potato genotypes under field conditions.