Su sondaj noktasının AHP yöntemi ile tespit edilebilirliğinin araştırılması
Investigation of the detectability of water drilling point using AHP method
  1. Tez No: 904911
  2. Yazar: BÜNYAMİN ÇORAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ULVİ, DOÇ. DR. ALPER AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Herhangi bir noktanın veya bölgenin seçim işlemlerinde her zaman en iyinin seçilmesi amaçlanmaktadır. Bu işlemin tek bir kriter göz önüne alınarak yapılması her zaman uygun olmamıştır. Yapılacak olan nokta veya bölgelerin seçiminde daha fazla kriterin göz önünde tutulması ve değerlendirilmesi daha olumlu sonuçlar verecektir. AHP yönteminde birden fazla kriterin göz önüne alınarak ağırlıklandırılması ile oluşan sonuçları bize en iyi şekilde gösteren yöntemdir. AHP yöntemi jeoloji de sel taşkın heyelan ve diğer jeolojik olayların yerlerinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Bu çalışmada Mersin ili Tarsus İlçesine bağlı Karadirlik yöresinde uygun su sondaj noktasının AHP yöntemi ile tespit edilebilirliğinin araştırılması hakkında uygulama yapılmıştır. Çalışmada AHP yöntemi kullanılmıştır. Maliyet, zaman, işgücü ve DSİ nin teknik şartnamesinde bulunan kurallar dikkate alınarak 7 adet kriter ve 3 adet kısıtlama faktörü belirlenmiştir. Kriterler kendi aralarında ikili karşılaştırmalar yapılarak ağırlık dereceleri hesaplanmıştır. Çalışma alanında 10 km2 alanın su sondaj noktası için çok uygun, 11 km2 alanın uygun, 37 km2 alanın az uygun olduğu belirlenmiştir. 36 km2 alanın ise su sondaj noktası için uygun olmadığı tespit edilmiştir. Kısıtlama faktörlerini dikkate aldığımızda 68 km2 alanın çalışma yapabilmek için çok uygun, 16 km2 alanın uygun, 8 km2 az uygun, 2 km2 alanın ise uygun olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The selections of any point or region are always aimed at choosing the best. It has not always been appropriate to perform this process by considering a single criterion. You will get more positive results by considering more criteria and evaluating more points or regions. In the AHP method, it is the best way to show us the results obtained by increasing the weight by considering more than one criterion. The geology of the AHP method has also been used to determine the locations of floods, landslides and other geological events. This possible application was made in the Karadirlik Region of Tarsus District of Mersin province, when the suitable water drilling point could be determined by the AHP method. AHP method was used in the study. 7 criteria and 3 restriction factors were determined, taking into account cost, time, labor and the rules in DSI's technical specifications. The weight levels of the criteria were calculated by making pairwise comparisons among themselves. In the study area, it was determined that 10 km2 of the area was very suitable for the water drilling point, 11 km2 of the area was suitable, and 37 km2 of the area was less suitable. It was determined that an area of 36 km2 was not suitable for a water drilling point. When we consider the restriction factors, it has been determined that 68 km2 area is very suitable for working, 16 km2 area is suitable, 8 km2 is less suitable, and 2 km2 area is not suitable.