Üniversite öğrencilerinin programlamaya ilişkin algılanan öğrenme düzeylerini yordayan faktörlerin incelenmesi
Examining the factors affecting university students' perceived learning levels of programming
  1. Tez No: 904912
  2. Yazar: GAMZE USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin programlamaya yönelik tutum, motivasyon, kaygı, öz yeterlik algıları ile programlamaya ilişkin algılanan öğrenme düzeylerini inceleyerek aralarındaki ilişkiyi belirlemek ve bu değişkenlerin programlamaya ilişkin algılanan öğrenme düzeylerini yordama düzeyini saptayabilmektir. Araştırma yordayıcı ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmış olup 2023–2024 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Selçuk Üniversitesinde öğrenim görmekte olan, programlamaya yönelik herhangi bir ders almış 207 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler demografik bilgi formu,“Bilgisayar Programlama Tutum Ölçeği”,“Bilgisayar Programlama Derslerinde Öğrenme Motivasyonu Ölçeği”,“Bilgisayar Okuryazarlığı Eğitimi için Bilgisayar Programlama Öz Yeterlik Ölçeği”,“Bilgisayar Programlama Kaygı Ölçeği”,“Algılanan Öğrenme Ölçeği”kullanılarak Google Formlar aracılığıyla çevrim içi olarak toplanmıştır. Veri analizinde betimsel analizlerden aritmetik ortalama, frekans ve yüzde hesabıdan faydalanılmıştır. Ayrıca bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda üniversite öğrencilerinin programlamaya karşı tutum, motivasyon, öz yeterlik algıları ve algılanan öğrenmelerinin yüksek düzeyde, programlamaya karşı kaygılarının ise orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında programlamaya karşı tutum, motivasyon, öz yeterlik algısı, kaygı ve algılanan öğrenme değişkenleri cinsiyet, programlamaya yönelik tecrübe yılı ve alınan programlama dersi sayısı faktörlerine göre incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre programlamaya karşı öz yeterlik algısının; alınan programlama dersi sayısı ve programlama tecrübe yılı faktörlerine göre, programlamaya yönelik kaygının cinsiyet ve programlama tecrübe yılı faktörlerine göre, algılanan öğrenmenin ise programlama tecrübe yılı faktörüne göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca programlamaya karşı algılanan öğrenmenin, programlamaya karşı tutum, motivasyon ve öz yeterlik algısı değişkenleri ile pozitif ve anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu görülürken, kaygı değişkeni ile negatif ve anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Son olarak programlamaya karşı tutum, motivasyon, öz yeterlik algısı ve kaygı değişkenlerinin birlikte programlamaya karşı algılanan öğrenmeyi anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between university students' attitudes towards programming, motivation, anxiety, self-efficacy perceptions and perceived learning levels of programming and to determine the level of prediction of these variables on perceived learning levels of programming. The predictive correlational survey model 207 students who were studying at Selçuk University in the spring semester of the 2023-2024 academic year and had taken any course about programming. The data were collected online through Google Forms using demographic information form, 'Computer Programming Attitude Scale', 'Motivation to Learn in Computer Programming Courses Scale', 'Computer Programming Self-Efficacy Scale for Computer Literacy Education', 'Computer Programming Anxiety Scale', 'Perceived Learning Scale'. In data analysis, arithmetic mean, frequency and percentage calculations were used in descriptive analysis. In addition, independent sample t-test, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis and multiple regression analysis were used. According to the result of the study, it was concluded that university students' attitudes towards programming, motivation, self-efficacy perceptions and perceived learning were at a high level, and their anxiety towards programming was at a medium level. Within the scope of the study, attitude towards programming, motivation, self-efficacy perception, anxiety and perceived learning variables were examined according to gender, years of experience in programming and number of programming courses taken. According to the results, it was found that self-efficacy perception towards programming differed significantly according to the factors of number of programming courses taken and years of programming experience, anxiety towards programming differed significantly according to the factors of gender and years of programming experience, and perceived learning differed significantly according to the factor of years of programming experience. In addition, perceived learning towards programming was found to have a positive and significant relationship with attitude towards programming, motivation and self-efficacy perception variables, while it was found to have a negative and significant relationship with anxiety variable. Finally, it was found that attitude towards programming, motivation, self-efficacy perception and anxiety variables together significantly predicted perceived learning towards programming.