Mesleki iş etiği ve duygusal emek: Konaklama çalışanları üzerine bir araştırma
Professional work ethics and emotional labor: A study on hospitality employees
- Tez No: 904923
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Turizm gibi yoğun emek ağırlıklı hizmet sektörlerinde bir işi yaparken diğer insanlarla etkileşime girebilmek adına duyguların yönetilmesi beklenmekte ve bu süreç“duygusal emek”kavramı ile ilişkilendirilmektedir. Ayrıca, çalışanlar için neyin doğru, neyin yanlış olduğunu belirleyen kişisel ve kurumsal davranış standartları“mesleki etik”olarak kabul edilmekte ve çalışanlardan etik davranışlar sergilemeleri beklenmektedir. Bu araştırmada Kastamonu ili özelindeki konaklama işletmeleri çalışanlarının mesleki iş etiği algıları ve duygusal emek sergileme davranışları üzerine bir anlayış geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda kolayda örnekleme yöntemi kapsamında 123 konaklama işletmesi çalışanına Aralık 2023 döneminde anket uygulanmıştır. Anket verilerinin analiz sonucunda konaklama işletmesi çalışanlarının mesleki iş etiği kapsamında öne çıkardığı davranışlar; işini doğru yapma, dürüst olma ve dikkatli olma olarak tespit edilmiştir. Duygusal emek davranışlarının ise yüzeysel, derin ve samimi davranış olmak üzere üç alt boyutta şekillendiği görülmüştür. Bununla birlikte konaklama işletmelerinde çalışanların mesleki iş etiği ile duygusal emek davranışları arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Bu ilişki, özellikle yüzeysel ve derin duygusal emek davranışlarında daha çok öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In labor-intensive service sectors such as tourism, it is expected to manage emotions in order to interact with other people while performing a job and this process is associated with the concept of“emotional labor”. In addition, personal and institutional behavior standards that determine what is right and wrong for employees are accepted as“professional ethics”and employees are expected to exhibit ethical behaviors. In this study, it is aimed to develop an understanding on the perceptions of professional business ethics and emotional labor behaviors of hospitality business employees in Kastamonu province. In this context, 123 accommodation business employees were surveyed in December 2023 within the scope of convenience sampling management. As a result of the analysis of the survey data, the behaviors highlighted by the hospitality employees within the scope of professional business ethics were determined as doing the job right, being honest and being careful. Emotional labor behaviors were found to be shaped in three sub-dimensions: superficial, deep and sincere behavior. In addition, there is a significant relationship between professional business ethics and emotional labor behavior of employees in accommodation businesses. This relationship is more prominent especially in sincere and deep emotional labor behaviors.