Morinda citrifolia (Noni) extract as a novel therapy in chordoma: Insight into antitumor affect
Morinda citrifolia (Noni) ekstresi kordomada yeni bir tedavi olarak: Antitümör etkisine dair içgörü
- Tez No: 904922
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SİBEL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler ve Tıbbi Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kordomalar tipik olarak sakrumda, hareketli omurgada veya kafatası tabanında ortaya çıkan ve notokorddan gelişen tümörlerdir. Morinda citrifolia (Noni) bitkisi, çeşitli kanser türlerinin tedavisinde faydalı olduğu gösterilen koruyucu bileşikler içerdiği için önemli anti-kanser özellikleri ile bilinir. Bu araştırma, farklı Noni ekstraktı dozlarının sağlıklı NP-Htert hücrelerinin ve CH-22 kordoma kanseri hücrelerinin hayatta kalma üzerindeki etkisini incelemektedir. Amacı, Noni ekstraktının anti-kanser tedavisi potansiyelini değerlendirmektir. Hücre canlılığı testleri, yanıtın doza bağlı olduğunu gösterdi: düşük dozlar NP-Htert hücrelerinin büyümesini teşvik ederken, yüksek dozlar CH-22 hücrelerinin canlılığını belirgin şekilde azalttı. Ayrıca, akış sitometrisi analizi, tedavi sonrası CH-22 hücrelerinde artan hücresel aktiviteyi ve hücre döngüsü ilerlemesini gösterdi ve ekstraktın önemli biyolojik aktivitesini ortaya koydu. Bu sonuçlar, Noni ekstraktının kordoma hücrelerinin büyümesini seçici olarak sınırlayabileceğini ve sağlıklı hücrelerin çoğalmasını teşvik edebileceğini göstererek, yeni bir anti-kanser tedavisi olarak umut vaat ettiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Chordomas are tumors that typically manifest in the sacrum, mobile spine, or base of the skull and develop from the notochord. The Morinda citrifolia (Noni) plant is known for its significant anti-cancer properties, since it contains protective compounds that have been shown useful in treating several types of cancer. This research explores the impact of different doses of Noni extract on the survival of healthy NP-Htert cells and chordoma cancer as CH-22 cells. The goal is to evaluate the potential of Noni extract as an anti-cancer treatment. Cell viability tests showed that the response was dose-dependent: lower doses promoted NP-Htert cell growth, while higher doses markedly decreased CH-22 cell viability. Additionally, flow cytometry analysis indicated increased cellular activity and cell cycle advancement in CH-22 cells after treatment, demonstrating the extract's significant bioactivity. These results indicate that Noni extract can selectively restrict the growth of chordoma cells and encourage the proliferation of healthy cells, highlighting its promise as a new anti-cancer therapy