Farklı böbrek hastaları ve sağlıklı bireylerin serum örneklerinde okratoksin A düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the ochratoxin A levels in healthy individuals and patients with different kidney diseases
  1. Tez No: 90495
  2. Yazar: DEMET SOYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nefroloji, Tıbbi Biyoloji, Nephrology, Medical Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
59 ÖZET Bu araştırmada, farklı böbrek hastaları ve sağlıklı bireylerin serum örneklerinde Okratoksin A (OA) düzeylerini belirlemeyi amaçladık. Farklı böbrek hastalan (hemodializ ve periton dializ tedavisi gören hastalar, mesane kanserli hastalar ve renal taş hastaları ) ve böbrek hastalığı bildirilmemiş sağlıklı bireylerden kan örnekleri alındı. Kan örneklerinde Okratoksin A analizi, karboksipeptidaz A ile inkübasyondan önce ve sonra fluoresans spektrumlarının ölçülmesine dayalı analitik bir metod kullanılarak yapılmıştır. Hastaların ortalama OA düzeyleri kontrol grubundan oldukça yüksek bulunmuştur.Bulgulanmız farklı böbrek hastalarının özellikle dializ hastalarının OA'ya maruz kaldığını göstermektedir. Okratoksin A toksisitesinin son yıllarda sağlık riski taşıdığı araştırmacılar tarafından ortaya konulmuştur. İnsanlarda OA'nın tolere edilebilir günlük alım değeri 0.2 ng/kg vücut ağırlığı olarak hesaplanmıştır.Bu değer koruyucu bir ölçüt olarak değerlendirilmi ştir.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY In this study, we aimed to identify Ochratoxin A (OA) levels in serum samples of healthy individuals and patients with different kidney disorders. Blood samples were collected from people with different kidney disorders (patients treatment by hemodialysis and peritone dialysis, patients with bladder carcinoma and patients with renal calculus ) and from healthy people, with no reported kidney disorders. Analysis of Ochratoxin A in blood samples was performed using an analytical method based on the measurement of fluorescence spectra, before and after incubation with carboxypeptidase A. The average OA levels of patiens was found significantly higher than the mean value of control group.Our results indicate that the patients with different kidney disorders especially patients treatment dialysis exposure to OA. The toxicity of Ochratoxin A has recently been reviewed by researchers, who also carried out a health assesment.The daily intake tolerance of OA in humans estimated to be 0.2 ng/kg body weight. This value was considered to be a conservative estimate.