İn vitro insan lenfosit kültür hücrelerinde L-arjinin ve mitomisin-C indüksiyonlu kromozomal hasar ve apoptosis ile nitrik oksit (NO) düzeyleri arasındaki bağlantı
Chromosomal aberrations caused by L-arginine and mitomycin-C induction in in vitro cultured human lymphocyte cells and relationship between apoptozis and nitric oxide levels
  1. Tez No: 90496
  2. Yazar: CEYDA DAMLA ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
-43- 6. ÖZET Genotoksik ajanlar, kromozomal kırıklara hatta bu sırada kültür hücrelerinde apoptosise neden olabilmektedir. Bu çalışmada, genotoksik ajan olarak MMC ve NO vericisi olarak L-Arg kullanıldı. Özgeçmişlerinde ve ailesinde kromozom anomalisi öyküsü olmayan sağlıklı erişkin bireylerden alınan periferik kan örnekleri çalışıldı. MMC'nin kültür lenfosit hücrelerinde antimitotik etkisi vardır. MMC'nin alkile edici antibiyotik ajan olarak primer hedefi hücresel DNA'dır. MMC gastrointestinal ve akciğer kanseri olan hastalarda tedavi için kullanılmaktadır. Bu çalışmada MMC ve L-Arg'nin hücre düzeyinde, kromozom düzeyinde ve nitrik oksit üretimi üzerindeki etkileri çalışıldı. Farklı dozlardaki sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı. L-Arjininin de MMC gibi apoptosisi indüklemesinin yanı sıra kromozomlarda kırıkları indüklediği ve kültüre eklendiği zaman nitrik oksit üretimine neden olduğu saptandı. Genotoksik ajanların farklı konsantrasyonlarında farklı sonuçlar elde edildi. Hem MMC hem de L-Arg'nin konsantrasyonları arttırıldığında kırıktı alanlarda, apoptotik hücrelerde ve nitrik oksit düzeylerinde artış gözlenmiştir. Sonuç olarak, bulgularımız lenfositlerde L-Arjininin indüklediği apoptosisin nitrik oksit aracılığıyla olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-44- 7. SUMMARY Genotoxic agents have affects on chromosomes as they cause chromatid breaks. Meanwhile, they also cause apoptosis in cultured cells. In this study, we used two genotoxic agents MMC and L-Arg in order to detect their effects on cultured lymphocytes of healthy individuals who don't have of chromosomal abnormalities in their past and family history. The individuals were females and no continuous drug administration was detected. MMC has antimitotic activity in cultured lymphocytes. It is an alkylating antibiotic agent and its primary target in the cell is DNA. MMC is used in gastrointestinal and lung cancer treatment, in the current study, MMC and L-Arg have been used in investigating their effects on chromosome level and their effects on producing nitric oxide. The result of different drug concentrations were compared statistically. L-Arg, seems to produce apoptosis as, at the same time it induces fragile sites in chromosomes and when added to the cultures it produces nitric oxide as MMC does. Different concentrations of the drug regulated in different finding. With both MMC and L-Arg, when concentrations were increased, chromosomal breaks, apoptotic cells and nitric oxide levels were increased. In conclusion our results demonstrate that L-Arginine induced lymphocyte apoptosis is mediated through nitric oxide.