Cold forging tool design and analysis for wheel nut manufacturing
Bijon somunu üretimi için soğuk dövme kalıbı tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 904970
  2. Yazar: ALPER KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GÖREN KIRAL, PROF. DR. ÇINAR EMİNE YENİ, ÖĞR. GÖR. MELİS YURDDAŞKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bijon somunları endüstride özellikle motorlu taşıtların ve römorkların jantlarını, göbek flanşlarına bağlamak için kullanılan bağlantı elemanlarıdır. Diğer bağlantı elemanlarında olduğu gibi bijon somunu üretimi birçok imalat yöntemiyle gerçekleştirilebilse de, hız ve maliyet açısından bakıldığında soğuk dövme yöntemi ile üretilmesi tercih sebebi olmuştur. Bu çalışmanın amacı, geometrisi sebebiyle soğuk dövme yöntemiyle üretilmesi oldukça zor ve maliyetli olan bijon somunlarının üretiminde yaşanan zorlukları irdelemek, sonlu elemanlar yöntemiyle optimum kalıp tasarımının yapılıp analizinin gerçekleştirilmesidir. Kullanılacak yöntem, sonlu elemanlar programı (Simufact) desteğiyle uygun şekillenme tasarımının ve kalıp analizlerinin gerçekleştirilmesidir. Bu çalışmada bağlantı elemanlarından genel olarak bahsedilecek ve bijon somunu üzerinde odaklanılacaktır. Bijon somununun fonksiyonelliği, geometrisi, beklenen mekanik özellikleri ve kullanım alanları gibi konulardan bahsedilerek araştırılacak malzeme ile ilgili bilgiler sıralanacaktır. Soğuk dövme üretim yöntemi üzerine temel bilgilerden bahsedilerek, makine çalışma prensibi ve proses bilgileri aktarılacaktır. Prototip ürünün teknik resmi üzerinde yapılan ön değerlendirmeler ışığında kalıp tasarımı yapılacak ve sonlu elemanlar programı ile soğuk şekillendirme tasarımı analiz edilerek dövme kuvvetleri belirlenecektir. Yapılan simülasyon çalışmasında tespit edilen yüksek strese maruz kalan kalıplar için çözümler üretilecek ve aksiyonlar belirlenip tasarım tekrar gözden geçirilecektir. Bu çalışma ışığında soğuk dövme yöntemi ile üretilemeyen çeşitli bijon somunu tipleri ve benzer forma sahip dişi bağlantı elemanlarının üretilmesi için üretim yaklaşım bilgisi sağlanması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Wheel nuts are fasteners used in industry, especially for connecting the wheels of motor vehicles and trailers to hub flanges. Although wheel nuts, like other fasteners, can be produced using various manufacturing methods, the cold forging method is preferred due to its advantages in cycle time and cost. The aim of this study is to examine the difficulties encountered in the production of wheel nuts, which are particularly difficult and costly to produce by the cold forging method due to their geometry, and to perform the analysis of optimum tooling design using the finite element method. The method to be used is to determine the appropriate design with the support of the finite element program (Simufact). In this study, general information will be given about fasteners, and focus will be on wheel nuts. Information about the material to be investigated will be listed by discussing issues such as the functionality, geometry, expected mechanical properties, and areas of use of wheel nuts. Basic information about cold forging production method will be given, and machine operation principles and process information will be transferred. Tooling design will be made based on preliminary evaluations on the technical drawing of the prototype product, and forging forces will be determined by analyzing cold forming design with the finite element program. Solutions will be produced for dies exposed to high stress identified in the simulation study, and actions will be determined, and the design will be reviewed again. In light of this study, it is planned to provide production approach information for various types of bolt nuts that cannot be produced by the cold forging method and female fasteners with a similar form.