Strateji odaklılık ve firma performansı ilişkisi: Strateji uygulama ve strateji uygulama başarısının aracı rolü
Relationship between strategy orientation and firm performance: The mediation role of strategy implementation and implementation success
  1. Tez No: 905034
  2. Yazar: AHMET ÜZMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Firmalar sahip olduğu kaynaklara kullanarak strateji formüle eder ve uygularlar. Sahip oldukları kaynakları stratejik yönetim sürecine katma düzeyleri firmaların hem performansı hem de sahip oldukları rekabet üstünlüğü düzeyininin önemli göstergelerindendir. Strateji odaklı olmak da firmaların rekabet üstünlüğü sağlamada kullanacağı önemli bir maddi olmayan organizasyonel kaynaktır ve strateji uygulama kavramı ile bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada strateji odaklılık ile firma performansı arasındaki ilişkisi ve strateji uygulama ile firma performansı arasındaki ilişki ele alınmıştır. Ayrıca yazında eksikliği gözlemlenen strateji odaklılıkla performans arasındaki ilişkide strateji uygulamanın aracılık rolü de incelenmiştir. Bu amaçla çoğunluğu büyük ve orta ölçekli firmalarda çalışanlardan olmak üzere 620 adet anket toplanarak elde edilen veriler analiz edilmiştir. Strateji odaklılıkla performans arasındaki ilişki yazında yapılan çalışmalarla aynı doğrultuda olup geliştirdiğimiz hipotezler desteklenerek strateji odaklılıkla firma performansı arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca strateji odaklılıkla firma performansı arasındaki ilişkide strateji uygulamanın aracılık rolünün de ele alındığı bu çalışmada yapılan analizler neticesinde müşteri odaklılıkla performans arasındaki ilişkideki strateji uygulamanın aracılık rolü de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Firms formulate and implement strategies by using the resources they have. The level of adding their resources to the strategic management process is one of the important indicators of both the performance and the level of competitive advantage of firms. Being strategy oriented is an important intangible organisational resource that firms can use in achieving competitive advantage and constitutes the subject of this study with the concept of strategy implementation. In this study, the relationship between strategy orientation and firm performance and the relationship between strategy implementation and firm performance are discussed. In addition, the mediating role of strategy implementation in the relationship between strategy orientation and performance, which is lacking in the literature, is also examined. For this purpose, 620 questionnaires were collected from employees working in large and medium-sized firms and the data obtained were analysed. The relationship between strategy orientation and performance is in line with the studies conducted in the literature and it is observed that there is a significant and positive relationship between strategy orientation and firm performance by supporting the hypotheses we developed. In addition, as a result of the analyses conducted in this study, in which the mediating role of strategy implementation in the relationship between strategy orientation and firm performance is also addressed, the mediating role of strategy implementation in the relationship between customer orientation and performance is also found.