İnsan kaynaklarının dijitalleşmesinin firma performansına etkisinde lider desteğinin rolü
The role of leader support in the effect of digitalisation of human resources on firm performance
  1. Tez No: 905033
  2. Yazar: ÇİĞDEM TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YONCA DENİZ GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dijital İK, sosyal, mobil, analitik ve bulut teknolojilerinin kullanımı yoluyla İK hizmetlerinin ve süreçlerinin dijital dönüşümüdür. Dijital İK, organizasyonlar ilerledikçe süreklilik arz etse de hem yaklaşımda hem de uygulamada büyük bir değişimi temsil etmektedir. Bu yönüyle İKY'nin dijitalleşmesi, şirket performansını artırabilecek bir şirket gücü olabileceğini göstermektedir. Bu durum sonucunda firmaların performanslarını da olumlu bir şekilde etkileyebileceği dile getirilebilmektedir. Bununla birlikte İK organizasyonundaki dijitalleşmenin firma performansı üzerindeki etkisinde yönetici/lider davranışlarının da etkisi dile getirilebilir. Bu durumda yetenek, büyük ölçüde liderlik rolünün ve liderin yeteneğinin nasıl olduğuna göre belirlenmektedir. Dolayısıyla insan kaynaklarının dijitalleşmesi ile birlikte firma performansının etkilenip etkilenmeyeceği ve bu etkide lider desteğinin etkisinin olup olmayacağı, bu çalışmanın araştırma problemini oluşturmaktadır. Bu çalışma, İstanbul'daki imalat sektöründe faaliyet gösteren şirketlerdeki İnsan Kaynakları (IK) dijitalleşme sürecinin, işletmenin etkinliği ve üretkenliği üzerindeki etkilerini ve lider desteği ile ilişkisini incelemektedir. Organizasyonların İK yönetiminde giderek artan dijital araç ve teknolojileri benimsemesiyle birlikte, lider desteğinin etkisini anlamak, sorunsuz bir geçişin sağlanması ve sonuçları optimize etmek için önemlidir. İstanbul'daki imalat şirketlerinde faaliyet gösteren İK yöneticilerinden alınacak kapsamlı bir anket aracılığıyla gerçekleştirilen bu çalışma, dijitalleşmenin İK süreçlerindeki yaygınlığını, liderlerden alınan destek düzeyini ve bunun işletme performansı üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Basit tesadüfi örnekleme tekniği ile 50 ve daha fazla istihdamı olan firma ile gerçekleştirilen araştırma sonucunda 375 adet anket toplanmıştır. SPSS programı ile analiz işlemi gerçekleştirilmiş olup, insan kaynaklarındaki dijitalleşme ve lider desteğinin firma performansı ile pozitif yönde ilişki içerisinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bir diğer bulgu insan kaynaklarındaki dijitalleşmenin firma performansı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi bulunduğu yönündedir. Ayrıca insan kaynaklarının dijitalleşmesinin firma performansı üzerindeki etkisinde lider desteğinin aracı rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital HR is the digital transformation of HR services and processes through the use of social, mobile, analytics and cloud technologies. Digital HR represents a major shift in both approach and practice, although it is continuous as organisations progress. In this respect, the digitalisation of HRM shows that it can be a company power that can improve company performance. As a result of this situation, it can be stated that it can positively affect the performance of companies. However, it can also be stated that the effect of digitalisation in HR organisation on firm performance is also influenced by manager/leader behaviours. In this case, talent is largely determined by how the leadership role and the leader's talent are. Therefore, the research problem of this study is whether the digitalisation of human resources will affect firm performance and whether leader support will have an effect on this effect. This study examines the effects of Human Resources (HR) digitalisation process on the effectiveness and productivity of the business and its relationship with leader support in manufacturing companies in Istanbul. As organisations increasingly adopt digital tools and technologies in HR management, understanding the impact of leader support is important to ensure a smooth transition and optimise outcomes. Through a comprehensive survey of HR managers in manufacturing companies in Istanbul, this study aims to assess the prevalence of digitalisation in HR processes, the level of support received from leaders and its impact on business performance. Simple random sampling technique was used to collect 375 questionnaires from companies with 50 or more employees. The analysis process was carried out with SPSS software and it was concluded that digitalisation in human resources and leader support are positively correlated with firm performance. Another finding is that digitalisation in human resources has a positive and significant effect on firm performance. In addition, it has been concluded that leader support has a mediating role in the effect of digitalisation of human resources on firm performance.