Hata yönetimi kültürü ve örgütsel değişim kapasitesi ilişkisi
Error management culture and organizational change capacity relationship
  1. Tez No: 905037
  2. Yazar: CANAN TOPCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hata yönetimi kültürü ve örgütsel değişim kapasitesi, yönetim alanında nispeten yeni ve gelişmekte olan kavramlardır. Bu iki kavram, farklı bağlamlarda araştırmalara konu olmuştur. Bununla birlikte, literatürde, iki kavram arasındaki ilişkileri ortaya koyan herhangi bir teorik ya da ampirik çalışmaya rastlanmamıştır. Bu araştırmada, hata yönetimi kültürü, firma yenilikçiliği ve örgütsel değişim kapasitesi arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca, hata yönetimi kültürünün firma yenilikçiliği üzerindeki etkisinde, örgütsel değişim kapasitesinin aracılık rolü de araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında bireysel anket yönteminden faydalanılmıştır. Araştırma gözlenen değişkenlerinin teorik olarak öngörülen faktör bileşenlerine ayrışmasını incelemek, ölçeklerin geçerlik ve güvenilirliklerini ortaya koymak adına Keşifsel ve Doğrulayıcı Faktör Analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonrasında, araştırma modeli ve ilgili hipotezler Yapısal Eşitlik Modellemesi tekniği yardımı ile test edilmiştir. Analiz sürecine dahil edilen, toplam 292 anketin sonucunda, hata yönetimi kültürü ile firma yenilikçiliği arasında olumlu bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Yine analizler sonucunda, hata yönetimi kültürü ile firma yenilikçiliği arasındaki ilişkide, örgütsel değişim kapasitesinin aracılık rolü doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Error management culture and organizational change capacity are relatively new and developing concepts in the field of management. These two concepts have been the subject of research in different contexts. However, no theoretical or empirical studies have been found in the literature that reveal the relationships between the two concepts. In this research, the relationship between error management culture, firm innovativeness and organizational change capacity was examined. Additionally, the mediating role of organizational change capacity in the effect of error management culture on firm innovativeness was also included in the research. Individual survey methods were used to collect research data. Exploratory and Confirmatory Factor Analyzes were carried out to examine the decomposition of the observed variables of the research into theoretically predicted factor components and to reveal the validity and reliability of the scales. Afterwards, the research model and related hypotheses were tested with the help of Structural Equation Modeling technique. As a result of a total of 292 surveys included in the analysis process, it was found that there was a positive relationship between error management culture and firm innovativeness. Again, as a result of the analyses, the mediating role of organizational change capacity in the relationship between error management culture and firm innovativeness was confirmed.