Çalışanların işe hazır bulunuşluk düzeylerinin kariyer evrelerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of employees' work readiness levels according to career stages
  1. Tez No: 905036
  2. Yazar: DUYGU CEYDA ZİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, çalışanların işe hazır bulunuşluk düzeylerinin kariyer evrelerine göre değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışmanın temel amacı, farklı kariyer evrelerindeki bireylerin işe hazır bulunuşluk düzeylerini anlamaktır. Araştırmanın problemi ise işe hazır bulunuşluk düzeyi bakımından, kariyer evrelerine göre farklılık bulunup bulunmadığını ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, çalışanların işe hazır bulunuşluk düzeylerinin kariyer evrelerine, cinsiyete, medeni duruma ve eğitim seviyesine göre nasıl farklılık gösterdiği incelenmiştir. Araştırma hipotezlerinin test edilmesiyle birlikte, kariyer evreleri, cinsiyet, medeni durum ve eğitim düzeyine göre işe hazır bulunuşluk düzeylerindeki farklılıklar ortaya konmuştur. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak 46 sorudan oluşan Türkçeye uyarlanmış 'İşe Hazır Bulunuşluk Ölçeği' ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde 254 kişiden veri toplanmıştır. Veri analizi için SPSS Statistics V26 programı kullanılmıştır. Araştırmada T testleri, ANOVA testleri, Post Hoc ve korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeğin Cronbach Alfa değeri 0.95 olup yüksek düzeyde güvenilirdir. Araştırmada İşe Hazırlık Ölçeği'nin alt boyutları olan iş yeterliliği, sosyal zekâ, örgütsel zekâ ve kişisel iş özellikleri ile cinsiyet, kariyer evreleri, eğitim seviyesi ve medeni durum arasında anlamlı bir fark olup olmadığı test edildiğinde kariyer evrelerine, cinsiyete ve medeni duruma göre iş yeterliliği, sosyal zekâ ve örgütsel zekâ puanları arasında anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Post Hoc analizi kullanılarak gruplar arası farklar değerlendirilmiş ve sosyal zekâ, iş yeterliliği ve örgütsel zekâ düzeylerine göre kariyerin keşif evresi ile kariyer ortası evresi arasında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Eğitim düzeyi ile ölçeğin alt boyutlarının puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı test edildiğinde ise eğitim düzeyi ile yalnızca sosyal zekâ puanları arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Kariyer evrelerine, cinsiyete, medeni duruma ve eğitim düzeyine göre kişisel iş özellikleri puanları arasında ise anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Bu bulgular, kariyer gelişim süreçlerinin çalışanların işe hazır bulunuşluk düzeyleri üzerindeki etkilerini vurgulamakta ve işverenler ile yöneticilerin, çalışanlarının kariyer evrelerine uygun stratejiler geliştirmeleri gerektiğini önermektedir. Araştırma, kariyer yönetimi ve çalışan gelişimi alanında katkılar sağlamakta olup, gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik çeşitli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the work readiness levels of employees according to their career stages. The main purpose of the study is to understand the work readiness levels of individuals at different career stages. The problem of the research is to reveal whether there is a difference in work readiness levels according to career stages. In this direction, it was analyzed how employees' work readiness levels differ according to career stages, gender, marital status and education level. By testing the research hypotheses, differences in work readiness levels according to career stages, gender, marital status and education level were revealed. Quantitative research method was used in the study. The Turkish adapted 'Work Readiness Scale' consisting of 46 questions and a personal information form were used as data collection tools. During the data collection process, data were collected from 254 participants. SPSS Statistics V26 program was used for data analysis. T tests, ANOVA tests, Post Hoc and correlation analysis were applied. The Cronbach's alpha value of the scale used in the study is 0.95 and it is highly reliable. In the study, when it was tested whether there was a significant difference between the sub-dimensions of the Work Readiness Scale, which are work competence, social intelligence, organizational intelligence and personal work characteristics, and gender, career stages, education level and marital status, it was found that there was a significant difference between work competence, social intelligence and organizational intelligence scores according to career stages, gender and marital status. The differences between groups were evaluated using Post Hoc analysis and it was found that there were significant differences between the exploration stage of career and mid-career stage according to social intelligence, work competence and organizational intelligence levels. When it was tested whether there was a significant difference between the level of education and the scores of the sub-dimensions of the scale, it was found that there was a significant difference only between the level of education and social intelligence scores. There was no significant difference between personal work characteristics scores according to career stages, gender, marital status and educational level. These findings emphasize the effects of career development processes on employees' work readiness levels and suggest that employers and managers should develop strategies appropriate to their employees' career stages. The study contributes to the field of career management and employee development and offers various suggestions for future studies.