Duygusal emeğin sosyal bağlamı: Etik liderlik ve örgütsel bağlılık ilişkisi
The social context of emotional labor: The relationship between ethical leadership and organizational commitment
- Tez No: 905044
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, etik liderlik ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide duygusal emeğin aracı rolünü incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye`de çalışmakta olan 202 çalışan ile anket uygulaması yapılmıştır. Ölçekler için geçerlilik ve güvenirlilik analizleri gerçekleştirilmiştir. Hipotez testleri için SPSS programı kullanılmış ve Hiyerarşik Regresyon yöntemi ile analiz gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda etik liderliğin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde duygusal emeğin doğrudan bir aracılık rolü tespit edilemezken, yalnızca derin davranış boyutunun kısmi aracılık rolünün bulunduğu ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of emotional labor in the relationship between ethical leadership and organizational commitment. For this purpose, a survey was conducted with 202 employees working in Türkiye. Validity and reliability analyzes were performed for the scales. SPSS program was used for hypothesis testing and analysis was carried out using the Hierarchical Regression method. As a result of the analysis, while a full mediating role of emotional labor could not be detected in the effect of ethical leadership on organizational commitment, only the deep acting behavior dimension was proven to have a partial mediating role.