Servikal preinvaziv lezyon / yüksek riskli HPV (+)'saptanan hastalarda,endoservikal küretajın servikal intraepitelyal neoplazi 2 ve üstü lezyonları tespit etmedeki tanısal değeri
The diagnostic value of endocervical curetage in detecting cervical intraepithelial neoplasia 2 or worse lesions in patients with ;cervical preinvasive lesion /HİGH-risk HPV (+)
  1. Tez No: 788203
  2. Yazar: AYŞENUR TÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Serviks kanseri taramasında prekanseröz lezyonların erken tanısı önemlidir. Kolposkopik biyopsi ve Ecc (endoservikal küretaj) histolojik tanı için gerektiğinde kullanılır. Hpv tarama testleri ve sitolojik tanı servikal lezyonların yönetimi ve triyajı için çok önemlidir. Ecc'nin belirli popülasyonlarda (gebeler gibi) yapılmaması gerektiği konusunda fikir birliği olmasına rağmen, Ecc'nin hangi hastaya yapılması gerektiği konusunda tartışmalar devam etmektedir. Bazı kolposkopistler Ecc yapılmasının endoservikal kanalda prekanseröz ve invaziv servikal kanserin kaçırılmasını önleyebileceğini düşünürler. Biz de çalışmamızda servikal kanser taramasında servikal preinvaziv lezyonu tespit edilen ya da HrHpv (+) saptanan hastalarda, kolposkopi işlemi esnasinda yapilan Ecc'nin servikal intraepitelyal neoplazi iki ve iki üstü (CIN2 VE CIN2+) lezyonları tespit etmedeki tanısal değerini ortaya koymayı amaçlıyoruz. Gereç Yöntem: Hastanemizde 01.09.2019 ile 01.06.2022 tarihleri arasında eksizyonel işlem yapılan kolposkopi sırasında Ecc yapılan 347 hastanın verileri tarandı. İşlemleri hastanemizde yapılmayan verileri eksik olan hastalar, endoservikal küretaj sonucu yetersiz gelen hastalardan tekrar örnek alınması gerektiği için çalışmaya dahil edilmedi. Bu nedenle 181 hasta değerlendirilmeye alındı. Nihai patolojisi CIN2 ve CIN2 üstü lezyon gelen tarafımızdan kolposkopisi ve endoservikal küretajı yapılan Pap-smear ve Hpv sonuçları bulunan 168 hastanın demografik ve medikal verileri retrospektif olarak kayıt altına alınıp değerlendilmiştir. Bulgular: ECC patoloji sonucu bening bulgular gelen grupta yaş ortalaması 36.94, Ecc patoloji sonucu CIN1 olanların 39.87, Ecc patoloji sonucu CIN2 ve CIN2 üstü gelen hastaların yaş ortalaması 42.48 bulunmuştur. Nihai patolojisi CIN2 ve üstü gelen hasta grubunda Ecc sonucu kanser gelen 2 hasta olmuştur bu hastaların servikal kolposkopik biyopsi sonuçları birinde CIN3 birinde kanser olarak raporlanmıştır. Nihai patolojisi CIN2 ve üstü gelen hasta grubunda Ecc'nin CIN3 dediği 65 hastanın 45'inin servikal kolposkopik biyopsi 13 sonucu CIN3 olarak, 6'sı CIN2 olarak, 8'i CIN1, 6'sı servisit olarak raporlanmıştır. Ecc sonucu CIN2 olarak raporlanan 55 hastanın,13'ü CIN3, 33'ü CIN2, 6'sı CIN1, 3'ü servisit olarak raporlanmıştır. Nihai patolojisi CIN2 ve üstü gelen hasta grubunda kolposkopik biyopsi sonucu CIN2 altı lezyon gelen 23 hasta sadece Ecc tarafından CIN2 ve CIN2 üstü olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Bu çalışmamızda Ecc ve kolposkopik biyopsi karşılaştırmasında kolposkopik biyopsi tarafından tespit edilemeyen CIN2 üstü lezyonların Ecc tarafından yakalanabileceği gösterilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler kolposkopi sırasında Ecc yapmanın serviks preinvaziv lezyonlarını tespit etmesi bakımından önemini ortaya koymaktadır. Ancak bu konuda güçlü kanıtlar için hasta populasyonunun daha fazla olduğu çok merkezli prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Early diagnosis of precancerous lesions is essential in cervical cancer screening. Colposcopic biopsy and Ecc (endocervical curettage) are used when necessary for histological diagnosis. HPV screening tests and cytological diagnosis are essential for managing and triaging cervical lesions. Although there is consensus that Ecc should not be performed in specific populations (such as pregnant women), debate continues about which patient should receive Ecc. Some colposcopies feel that performing Ecc can prevent the abduction of precancerous and invasive cervical cancer in the endocervical canal. In our study, we aimed to reveal the diagnostic value of Ecc in detecting cervical intraepithelial neoplasia two and above (CIN2 and CIN2+) lesions during colposcopy in patients with cervical preinvasive lesion detected or HrHpv (+) detected in cervical cancer screening. Materials and Methods: The data of 347 patients who underwent Ecc during excisional colposcopy between 01.09.2019 and 01.06.2022 in our hospital were scanned. Patients with missing data, whose procedures were not performed in our hospital, were not included in the study because re-sampling was required from patients whose endocervical curettage results were inadequate. One hundred eighty- one patients were evaluated. Demographic and medical data of 168 patients whose final pathology was CIN2 and above CIN2 lesion and who had Cvs and HPV results and underwent colposcopy and endocervical curettage by us were recorded and evaluated retrospectively. Statistical Findings: The mean age of those with benign findings, CIN1, and above CIN2 and CIN2 in ECC pathology results were 36.94, 39.87 and 42.48 years, respectively. In the group of patients whose final pathology was above CIN2, there were 2 patients with cancer because of Ecc; Cervical colposcopic biopsy results of these patients were reported as CIN3 in one and cancer in the other. Cervical colposcopic biopsy results of 65 patients whose ECC result was CIN3 were reported as CIN3 in 45, 6 as CIN2, 8 as CIN1 and 6 as cervicitis. Colposcopic biopsy results of 55 patients identified as CIN2 by Ecc were reported as 13 CIN3, 33 CIN2, 6 CIN1, 3 cervicitis. Twenty-three (13%) patients, who were found to be CIN2 and above CIN2 by ECC, were diagnosed with lesions below CIN2 as a result of a colposcopic biopsy. Result: In this study, it has been shown in the comparison of Ecc and colposcopic biopsy that lesions above CIN2 that cannot be detected by colposcopy can be detected by endocervical curettage. The data obtained from the study reveal the importance of Ecc during colposcopy in detecting preinvasive lesions of the cervix. However, multicenter prospective studies with a larger patient population are needed for strong evidence on this subject.